Parmak Ucunda Yürüme Neden Olur? Bir Belirti Midir? Nasıl Önlenir? Tedavisi

0

Çocuklarda ve yetişkinlerde parmak ucunda yürümek endişe edilecek bir durum mudur? Nedenleri ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Parmak Ucunda Yürüme

Parmak ucunda yürüme, bir kişinin topuklarının yere değmesi yerine ayak parmaklarının üzerinde yürüdüğü bir yürüyüş şeklidir. Bu, 2 yaşından küçük çocuklarda yaygın bir yürüyüş şekli olsa da, çoğu insan sonunda normal yürüme şeklini benimser. Mayo Clinic’e göre, yürümeye başlayan çocuğunuz gelişimsel dönüm noktalarına ulaşıyorsa, parmak ucunda yürümek endişe nedeni değildir.

Kaynak : pixabay.com

Çoğu durumda, çocuğunuzun 2 yaşından sonra parmak ucuyla yürümeye devam etmesinin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, zaman zaman, çocuğunuz büyüdükçe topuğa basarak yürüme modelini öğrenmeyi zorlaştıran sıkı baldır kaslarına neden olabilir.

Parmak ucunda yürüme nedenleri

Çoğu zaman, doktorlar bir çocuğun Parmak ucunda yürümesinin bir nedenini belirleyemez. Buna “idiyopatik” ayak parmağı yürüyüşü diyorlar. Bu çocuklar tipik olarak normal bir şekilde yürüyebilirler, ancak parmak uçlarında yürümeyi tercih ederler. Bununla birlikte, doktorlar bir çocuğun genellikle parmak ucunda yürüyebileceği bazı durumlar belirledi.

Serebral palsi

Bu durum kas tonusunu, koordinasyonu ve duruşu etkiler. Serebral palsili olanlar, Parmak ucunda yürüme de dahil olmak üzere kararsız yürüme sergileyebilirler. Kasları da çok sert olabilir.

Kas distrofisi

Kas distrofisi, kas zayıflığına ve kaybına neden olan genetik bir durumdur. Potansiyel yan etkilerden biri parmak ucunda yürümektir. Bir çocuk daha önce topuk-parmak paterninde yürüdüyse ve parmak ucunda yürümeye başladıysa, kas distrofisi potansiyel bir neden olabilir.

Omurilik anormalliği

Omuriliğin omuriliğe bağlandığı bağlı bir omurilik veya bir omurilik kütlesi gibi omurilik anormallikleri, Parmak ucunda yürümeye neden olabilir.

Parmak ucunda yürümek bir otizm belirtisi midir?

Doktorlar, otizm spektrum bozukluğu olanlarda daha yüksek parmak ucunda yürüme insidansı gözlemlediler. Bu, bir kişinin iletişimini, sosyal becerilerini ve davranışlarını etkileyen bir grup koşuldur. Ancak doktorlar, otizmi olanların neden parmak ucunda yürüme olasılığının daha yüksek olduğunu tam olarak belirleyemediler. Parmak ucunda yürümek tek başına bir otizm belirtisi değildir.

Otizmli kişilerde ayak parmağıyla yürümenin olası nedenlerinden bazıları, çocuğun topukları yere çarptığında topuklarının hissettiklerinden hoşlanmayabileceği duyusal kaygılarını içerir. Bir başka olası neden görme ve vestibüler (denge) ile ilgili endişelerdir.

Yetişkinlerde parmak ucunda yürüme

Doktorlar genellikle parmak ucunda yürümeyi çocuklarla ilişkilendirirken, durumun yetişkinleri etkilemesi de olasıdır. Bazen bir yetişkin her zaman parmak ucunda yürümüş olabilir ve düzeltici önlemler almamıştır.

Diğer zamanlarda, yetişkinlikte parmak uçlarında yürümeye başlayabilirsiniz. Bu, idiyopatik olabilir veya ayakları etkileyebilecek çeşitli koşullar nedeniyle olabilir. Örnekler şunları içerir:

 • nasır
 • periferik nöropati veya ayaklarda duyu kaybı
 • Parmak uçlarında yürümeye yetişkinlikte başladıysanız, altta yatan olası nedenler hakkında doktorunuzla konuşun.

Parmak ucunda yürümenin nedenini teşhis etmek

Siz veya çocuğunuz parmak ucunda yürümeye devam ederse, olası nedenleri değerlendirecek olan doktorunuzu görmek isteyebilirsiniz. Bu genellikle tıbbi öykü almakla başlar. Bir doktorun sorabileceği soru örnekleri şunları içerir:

 • çocuğun tam dönem (37 hafta veya daha fazla) doğup doğmadığı veya annenin hamilelik komplikasyonları olup olmadığı
 • çocuğun oturma ve yürüme gibi gelişimsel dönüm noktalarına ulaşıp ulaşmadığı
 • iki ya da tek ayak üzerinde mi yürüdüğü
 • ailede parmak ucunda yürüme öyküsü var mı
 • istediğinde normal yürüyebiliyor mu
 • Bacaklarda ağrı veya güçsüzlük gibi bacak veya ayakla ilgili başka semptomları var mı

Doktorunuz ayrıca bir fizik muayene yapacaktır. Bu genellikle sizi veya çocuğunuzu yürürken görmek istemeyi içerir. Ayrıca ayakları ve bacakları gelişim ve hareket açıklığı açısından inceleyeceklerdir. Diğer muayeneler nörolojik fonksiyon ve kas gücü için olanları içerebilir. Çocuğunuzun tıbbi geçmişinde parmak ucunda yürümenin bir nedenini gösteren hiçbir şey yoksa, doktorunuz genellikle görüntüleme veya sinir fonksiyon testleri önermez. Bunun nedeni, birçok insan için parmak uçlarında yürümenin idiyopatik olması ve bilinen bir nedeni olmamasıdır.

Parmak ucunda yürüme nasıl durdurulur?

Parmak ucunda yürüme bir endişe kaynağı olabilir, çünkü 5 yaşından sonra da devam ederse, bir kişi yaşamın ilerleyen dönemlerinde topuklarıyla yürümekte zorluk çekebilir, ancak idiyopatik parmakla yürüme olan çoğu kişide bu sorun olmaz. Çoğu zaman parmak ucunda yürüyorsanız, rahat ayakkabı giymekte veya paten gibi özel ayakkabılar giymeyi içeren eğlence etkinliklerinde sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca daha kolay düşebilirsiniz.

Ameliyatsız tedavi

Ameliyatsız tedavi genellikle 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklar için, özellikle istendiğinde düz ayakla yürüyebiliyorlarsa önerilir. Bazen bir çocuğa düz ayak yürümesini hatırlatmak yardımcı olabilir. İdiyopatik parmak ucunda yürüyüşü olan çocuklar yaşlandıkça neredeyse her zaman düz ayak yürümeye geçerler.

Diğer tedaviler şunları içerir:

 • Sıkı olduğu tespit edilirse, baldırlardaki kasları ve tendonları germeye yardımcı olabilecek özel bacak alçıları giymek. Çocuğunuz, esneklik arttıkça genellikle birkaç kez yeni kalıplar alacaktır.
 • Ayak bileği ortezi (AFO) olarak bilinen özel bir destek, ayak bileklerindeki kasları ve tendonları germeye yardımcı olabilir. Bu tip korse genellikle bacak alçısından daha uzun süre giyilir.
 • Bacaklara yapılan botoks enjeksiyonları, aşırı aktif ve gergin bacak kaslarının parmaklarda yürümesine neden oluyorsa zayıflamasına yardımcı olabilir. Bu enjeksiyonlar, çocuğunuzun kaslarının daha kolay gerilmesine yardımcı olabilir, eğer alçılardan veya desteklerden faydalanabilirlerse.
 • Doktorunuz en iyi sonuçlar için bir tedavi kombinasyonu önerebilir.
Cerrahi tedavi

Bir kişi 5 yaşından sonra ayak parmaklarında yürümeye devam ederse ve istendiğinde düz ayakla yürüyemiyorsa, kasları ve tendonları, onları germek için canlandırma veya alçılama için çok gergin olabilir. Sonuç olarak, doktorunuz Aşil tendonunun bir kısmını uzatmak için ameliyat önerebilir.

Bu tipik olarak ayakta tedavi prosedürüdür ve bir gece hastanede kalmanızı gerektirmez. Ameliyattan sonra, genellikle dört ila altı hafta boyunca yürüyüş alçıları giyeceksiniz. Daha sonra düz ayaklı bir yürüyüş modeli geliştirmek için fizik tedaviniz olabilir.

Prognoz

Parmak ucunda yürümeye neden olan altta yatan bir tıbbi durumu olmayan çoğu çocuk, sonunda topuk-parmak şeklinde yürüyecektir. Bir neden belirlendiğinde, ayak parmağıyla yürüme tedavileri, düz ayaklı bir şekilde yürümelerine izin verebilir. Bununla birlikte, idiyopatik ayak parmağı yürüyüşü olan bazı çocuklar, tedaviden sonra bile, parmak ucunda yürümeye geri dönebilir.


Leave A Reply