Parsek Nedir? Astronomide Kullanılan Uzaklık Birimi Hakkında Bilgi

0

Parsek nedir? Astronomide kullanılan bir uzaklık birimi olan parsek ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Parsek, astronomide, yıldızların ve gökadaların uzaklıklarının belirtilmesinde kullanılan birim. Bir parsek, Yer’in yörünge yarıçapını bir yay saniyelik açıyla gören uzaklığa eşittir; buna göre, bir parsek uzaklıktaki bir yıldızın ıraklık açısı (paralaks) bir saniyedir.
Parsek
Herhangi bir cismin parsek cinsinden uzaklığı, yay saniyesi cinsinden ıraklık açısının tersidir. Örneğin, en yakın üçlü yıldız sistemi olan Alfa Erboğa’ nın ıraklık açısı 0,753 yay saniyesidir; Yer’ den ve Güneş’ten uzaklığı ise 1,33 parsektir. Bir parsek 3,26 ışık yılına, bu da 3,09×10″ kilometreye eşittir. Yer’in de içinde bulunduğu Samanyolu Gökadası’n da, uzak yıldızların uzaklığı kiloparsek cinsinden ölçülür (1 kiloparsek =1.000 parsek).

Advertisement

Güneş’in Samanyolu sisteminin merkezinden uzaklığı 8,5 kilooarsektir. Öteki gökadalara ve yıldızlara yönelik ölçümler genellikle megaparsek cinsinden belirtilir (1 megaparsek=1.000.000 parsek). Andromeda Gökadası’nın uzaklığı yaklaşık 0,7 megaparsektir. Bazı gökadalarla kuvazarların uzaklığı 3.000 megaparsek, yani 9-10 milyar ışık yılı düzeyindedir.


Leave A Reply