Pasarofça Antlaşması (Kısaca)

0
Advertisement

1718 yılında imzalanmış olan Pasarofça Antlaşmasının tarafları, sebepleri, önemi ve sonuçları ile ilgili olarak kısaca bilgi veren yazımız.

Pasarofça Antlaşması

Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasında 21 temmuz 1718’de imzalanan bir antlaşmadır. Belgrad’ın güneydoğusundaki Pasarofça kasabasında imzalanan bu antlaşma Osmanlılar’ın kazandıkları 1715 Venedik Savaşı ile Almanlar’ın kazandıkları 1716 Alman Savaşı’na son vermiştir.

XVIII. yüzyılın ilk yılları, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1699 Karlofça Antlaşması ile kaybettiği yerleri geri almak siyasetiyle geçmiştir. Bu arada, Karlofça Antlaşması ile Rusya’ya verilen yerler 1711’de Prut Antlaşması ile geri alındı. Az sonra Venedik’e savaş açıldı. Damat Ali Paşa, hızlı bir zafer kazanarak Mora’yı Venedik’ten geri aldı. Geriye, Almanya’ya verilen Macaristan’ın yeniden fethi kalıyordu. Yalnız, Ali Paşa, Petervaradin Meydan Savaşı’nda Prens Eugen’in başkomutanlığındaki Alman ordusuna yenildi, şehit oldu. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, sulh siyasetine taraftardı. Savaşa devam edilmedi.

Pasarofça Antlaşması ile Osmanlı Devletî Venedik’ten bütün Mora’yı geri alıyor, eski sınırına kavuşuyordu. Buna karşılık, Tımışvar (Banat, yani Güneybatı Romanya) ile Belgrad da dahil olmak üzere Kuzey Sırbistan da Almanya’ya bırakıldı. Almanya, aldığı bu yerleri ancak 21 yıl muhafaza edebildi; 1739 Belgrad Antlaşması ile, bu önemli toprakları Osmanlı İmparatorluğu’na geri vermek zorunda kaldı.

Advertisement

Leave A Reply