Patrick Pearse Kimdir?

0
Advertisement

Patrick Pearse kimdir ve ne yapmıştır? Patrick Pearse hayatı, biyografisi, eğitim alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Patrick Henry Pearse; (d. 10 Kasım 1879, Dublin – ö. 3 Mayıs 1916, Dublin), İrlandalı milliyetçi önder, şair ve eğitimcidir. 24 Nisan 1916’da başlayan Paskalya Ayaklanması‘nda İngiltere’ye karşı mücadele eden kuvvetlerin komutanlığını ve bu sırada ilan edilen İrlanda Cumhuriyeti’ nin başkanlığını üstlenmiştir.

Babası bir İngiliz heykeltıraş, annesi ise İrlandalıydı. İrlanda dilinin korunması ve yaygınlaştırılması amacıyla 1893’te kurulan Gael Birliği’nin yöneticisi oldu. 1903-09 arasında birliğin An Claidheamh Soluis adlı haftalık gazetesinin yayın yönetmenliğini yaptı. İrlanda dilini İngiliz egemenliğine karşı bir silah olarak kullanabilmek amacıyla eski İrlanda el yazmalarından öykülerle kendi şiirlerinden oluşan bir derlemeyi (1914) çağdaş İrlanda dilinde yayımladı. 1908’de Dublin yakınlarında, İrlanda gelenekleri ve kültürüne dayalı, iki dilde öğretim yapan St. Enda’s College’ı kurdu.

İrlanda’nın İngiltere ile birliğini savunan Ulster Gönüllüleri’ne karşı Kasım 1913’te İrlanda Gönüllüleri’nin kurulması üzerine, örgütün geçici komitesine üye oldu ve The Irish Volunteer adlı gazetesinde şiir ve makaleler yayımladı. Temmuz 1914’te İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşlik Birliği’nin yüksek konsey üyeliğine seçildi. İrlanda Gönüllüleri’nin bölünmesi üzerine (Eylül 1914), I. Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin desteklenmesine karşı çıkan aşırı milliyetçi hizbin başına geçti. Ocak 1916’da Paskalya Ayaklanmasının planını hazırlayanlar arasında yer aldı. Ayaklanmanın ilk günü Dublin Genel Posta İdaresi’nin merdivenlerinde İrlanda Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etti. Birkaç gün süren sokak çatışmalarının ardından 29 Nisan’da ayaklanmanın bastırılması üzerine İngilizlere teslim oldu. Askeri mahkemede idama mahkûm edilerek kurşuna dizildi. Collected Works (1917-22, 3 cilt; 1924, 5 cilt; Toplu Yapıtlar) ve Political Writings and Speeches (1952; Siyasal Yazılar ve Konuşmalar) adlı kitapları vardır.

Advertisement

Leave A Reply