Paul Hindemith Kimdir?

0
Advertisement

20. yüzyılın en tanınmış ve sevilen Alman bestecilerinden birisi durumunda olan Paul Hindemith kimdir? Paul Hindemith ve eserleri hakkında bilgiler.

Paul Hindemith

Paul Hindemith Kimdir?

Paul Hindemith, 16 Kasım 1895, Hanau — 28 Aralık 1963, Frankfurt, Alman bestecisidir. Yirminci yüzyıl müziğinin seçkin yaratıcılarından. Frankfurt’ta Hoch Konservatuarında Arnold Mendelssohn ve Sekles’in öğrencisi olarak eğitim görmüş, 1915’te Frankfurt Opera Orkestrası’nın baş viyolacısı olmuş, 1923’te aynı kurumun orkestra yöneticiliğini yapmıştır. Kemancı Liko Amar ile birlikte kurduğu Amar Dörtlüsüyle çağdaş müziğin yayılması yolunda etkileyici çalışmalar göstermiş, aynı yıllar besteci olarak da ün kazanmaya başlamıştır. 1927’den sonra on yıl kadar Berlin’de Hochschule’de beste öğretmenliği yapmış, 1935’te Türkiye’ye gelmiş, Türkiye’de müzik eğitiminin Batı örneklerine uygun olarak düzenlenmesinde önemli çalışmaları olmuştur.

Nazilerin verimini hoş görmemeleri üzerine Almanya’dan ayrılmak zorunda kalmış, Coolidge Vakfı’nın çağrısıyla Amerika’ya gitmiş, Yale Üniversitesi’nin müzik bölümü yönetmenliğini yapmıştır. Hindemith, savaştan sonra yurduna dönmüş, orada ölmüştür. Yeni klasik uslûbun başlıca sunucularındandır. Müziği Bach‘ı andıran sağlam işçiliği ve Brahms‘ı andıran anlatımıyla seçkinleşir. «Yararlı Müzik» (Gebrauchsmusik) görüşünü savunmak için, radyo ve sinemalardan okullara, piyanolardan trombona kadar hemen hemen her ortam ve çalgı için yapıt vermiştir:

Başlıca yapıtları şunlardır: «Cardıllac», «Marienleben» ve «Ressam Mathis» operası, türlü oda müziği toplulukları için «Kammermusik»ler, «Weber’in Temaları Üzerinde Çeşitlemeler», «Nobilissima Visione» adlı bale müziği, «Sinfonia Serena», konçertolar.

Kaynak – 2

Paul Hindemith (16 Kasım 1895, Hanau, Almanya – 28 Aralık 1963, Frankfurt am Main, Almanya)

Advertisement

20. yüzyılın tanınmış Alman bestecilerindendir. Nazi rejimi başlamazdan önce Almanya’nın en çok sözü geçen, en sevilen bestecileri arasındaydı. 1934’te eserlerinin Nazi Almanyası’nın ruhuna uymadığı ileri sürülerek Almanya sınırları içinde çalınmaları yasak edildi. 1939’da Amerika’ya yerleşen besteci, Almanya’ya dönmedi, Yale Üniversitesi Müzik bölümüne profesör oldu.

Paul Hindemith Almanya’nın Hanau şehrinde doğdu. Müzik öğrenimini Frankfurt’ta yaptı. Daha sonra Frankfurt opera orkestrasının şefi olarak görev aldı. Bir ara Berlin Konservatuvarı’nda beste öğretmenliği de yapan Paul Hindemith, Atatürk devrinde Ankara Devlet Orkestrası’nı kurmak üzere Türkiye’ye davet edilmiş, bir süre yurdumuzda kalmıştır. Paul Hindemith, şöhrete ulaşmadan önce, barlarda kabarelerde, tiyatrolarda çeşitli müzik aletleri çalarak hayatını kazanmıştı. Her türlü müzik aletini mükemmel çalabilir, en çok viyola çalmasını sever.

Paul Hindemith’in en çok yaylı sazlar için bestelediği eserler ünlüdür. Ayrıca, şarkıları da XX. yüzyıl neo-klâsik müziğinin en güzel örneklerindendir. Bestecinin en tanınmış eserleri şunlardır: «Ressam Matthias», «Dönüş Bileti» operaları, Yaylı Sazlar Kuarteti No. 3 (1922), Yaylı Sazlar Kuarteti No. 4 (1924), Ressam Matthias Senfonisi (1934).


Yorum yapılmamış

Leave A Reply