Paul Van Ostaijen Kimdir?

0
Advertisement

Paul Van Ostaijen kimdir ve ne yapmıştır? Paul Van Ostaijen hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri nelerdir, hakkında bilgi.

Paul Van Ostaijen

Paul Van Ostaijen; (d. 22 Şubat 1896, Anvers – ö. 18 Mart 1928, Namur yakınları, Belçika), Belçikalı şair ve edebiyatçıdır. Flamanca yazdığı öncü (avant-garde) yapıtlarıyla Belçika ve Hollanda’da etkili olmuştur.

Belediyede memurken (1914-18) gazete ve dergilere yazmaya başladı. İlk kitabı olan Music-Halrdeki (1916) şiirlerinde modern kent yaşamını işledi. I. Dünya Savaşı‘nın ve Alman dışavurumculuğunun etkilerini taşıyan ikinci kitabı Het sienjaal’le (1918; Sinyal) Flandre’daki “insancıl dışavurumculuk” adlı hareketin esin kaynağı oldu. Siyasal eylemlere katılması yüzünden Berlin’e gitmek zorunda kaldı (1918-21).

Edebiyat Hayatı

Kentteki siyasal ve sanatsal ortamın yanı sıra karşılaştığı güçlüklerin etkisiyle nihilizmi benimseyerek dadacı şiirler yazdı (Bezette Stad [1921; İşgal Altındaki Kent]). Ama kısa süre sonra “saf şiiri” amaçlayan ve “organik dışavurumculuk” denen kendi şiir sistemini geliştirerek Gedichten’de (1928; Şiirler) yayımladığı en iyi ve en özgün şiirlerini yazdı. Van Ostaijen sanat ve edebiyat konusundaki denemeleri ve eleştiri yazılarıyla da etkili oldu (Kritief proza [1929-31, 2 cilt; Eleştirel Yazılar]). Vogelvrij (1927; Kuş Gibi Özgür), De bende van de stronk (1932) ve Diergaarde voor kinderen van nu (1932; Bugünün Çocukları İçin Hayvanat Bahçesi) gibi yapıtlarında topladığı düzyazıları daha çok onun yaratıcı düş gücünü yansıtan grotesk çizgiler ve yer yer Kafka‘nın yapıtlarıyla benzerlikler taşır. Kafka’nın kısa düzyazılarından beşini 1925’te Flamancaya çeviren van Ostaijen Flandre’a döndükten sonra kitap ticaretiyle uğraştı. Daha sonra Brüksel’de sanat ürünleri ticareti yaptı (1925-26).

Advertisement

Leave A Reply