Pekmez Nedir? Pekmez Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Pekmez nedir ve pekmez nasıl yapılır? pekmezin özellikleri ve hakkında genel bilgilerin mevcut olduğu yazımız.

pekmezKaynatılarak koyulaştırılan, mayalanarak ekşimesi önlenen meyve suyudur. Pekmezin en tutulanı, en çok yapılanı üzüm suyundan olanıdır. Türkiye’de, Orta Doğu ve Asya’da yapılır. Balkan memleketlerine de Türkler tarafından yayılmıştır.

Pekmez yapmak için, suyu çıkarılacak meyve dipleri süzgeçli kaplara konur. Bu kaplarda, ya elle sıkılarak, ya da ayakla çiğnenerek meyvenin suyu çıkarılır. Süzgeçten geçen meyve suyu, dipteki kapda toplanır, posası süzgeçte kalır. Büyük çapta pekmez yapılan yerlerde taş yuvarlarla, pres de kullanılır. Böylece, çiğneme işi hem daha kolay, hem de daha çabuk olur.

Meyvalardan ezilerek elde edilen su, büyük kazanlar içinde hızlı bir ateşte kaynatılır. Pekmezin sıvı, koyu şarap, yumuşak bulama, bulama gibi ayrı ayrı kıvamları vardır. Kaynatma işi, bu cinslerden hangisinin yapılması isteniyorsa o kadar sürdürülür. Kaynamada, koyulaştırmayı çabuklaştırmak, şekerlemeyi önlemek için meyva suyunun içine «Pekmez toprağı» atılır. Bu maya pekmeze kıvamını verir. Pekmez toprağı kil-kireç karışığı bir topraktır. Bu toprak, ayrıca kumlu tarlaları elverişli hale getirmek için gübre gibi de kullanılır. Üzümden başka, dut, elma, erik ve kabaktan da pekmez yapılır.


Leave A Reply