Petrolün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0
Advertisement

Petrol kullanımın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Petrolün avantaj ve dezavantajlarının listesi, maddeler halinde.

Petrolün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Araçlarda kullanılan özel bir fosil yakıt türü olan petrol, yaygın olarak kullanılmakta ve insanlara birçok avantaj sunmaktadır. Ancak, diğer enerji kaynakları gibi, dezavantajları da vardır. Ortak olumsuzluklarından bazıları çevreye kötü etkisi, maliyet sayılabilir. Maliyeti dalgalanma eğilimi gösterir ve çevresel etkilere gelince, bu daha çok üretim ve yanma üzerindedir.

Sizler için petrolün avantaj ve dezavantajlarını maddeler halinde topladık.

Petrolün Avantajları

1. Kolayca çıkarılabilir.

Yer yüzeyinin altında petrol çıkarmak için kullanılan teknolojiler iyi gelişmiştir. Bu günlerde, farklı jeolojik koşullardaki petrol yataklarından yararlanılması son derece kolaydır. Bu rezervlerin okyanusun yüzeyinin altında mı yoksa özel iklim koşullarına sahip bölgelerde mi çıkarılacağı önemli değildir.

Advertisement

Düşük maliyetli yerlerin çoğu tükenmiş olsa da petrol üretmek de zor değil. Petrol rafinerileri için teknoloji de olgunluğa erişmiştir. Petrolü rafine etmek de oldukça kolay hale gelmiştir.

2. Yüksek yoğunluğa sahiptir.

Ortalama 1 kilo yanık yağ 10,000 kilokalori enerji üretebilir. Bu, sadece küçük miktarlarda petrolün önemli miktarda enerji üretebileceği anlamına gelir.

3. Düşük maliyetle çıkarılabilir.

Petrol üretiminin azaltılmış teknik ve fiziksel çaba gerektirmesi nedeniyle, düşük maliyetle çıkarılabilir.

4. Kolayca taşınabilir

Advertisement

Petrol sıvı formda olduğundan, taşınması kolaydır. Ekstraksiyon alanlarından enerji santrallerine boru veya araçlarla getirilebilir. Kolay taşınmanın yanı sıra, rahatlıkla saklanabilir.

5. Taşımacılık ve kullanım için iyi bir altyapıya sahip.

Petrol, dünyanın hemen hemen her bölgesine yaygın olarak dağıtılmaktadır. Aslında, gemiler, boru hatları ve tankerlerle taşınması için büyük bir altyapı vardır.

6. Uygulama alanları genişdir.

Modern dünyanın enerjisine yönelik yüksek talepleri karşılayan enerji santrallerinin birincil enerji kaynağı olmasının yanı sıra, ağır ekipman, güç jeneratörleri ve araçlar dahil olmak üzere her tür makineye güç sağlamak için kullanılır.

7. Endüstrilerde çok önemli bir unsurdur.

Ulaştırma için vazgeçilmez bir mal olmanın yanı sıra, petrol çok çeşitli endüstrilerde kritik bir bileşendir. Vazelin, ilaç ve giyim gibi başka ürünler yaratmak için böyle büyük rol oynayan başka bir ürünü düşünmek zordur.

8. Neredeyse tüm araç tiplerine güç sağlayabilir.

Bu petrolün bariz bir avantajıdır. Dizel veya benzinli araçlar olsunlar, yağ ile çalıştırılabilirler. Yağı kullanmak, bir yerden diğerine hızla gitme ihtiyacımızı karşılamak açısından faydalıdır.

9. Sürekli güç sağlayabilir.

Güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarından farklı olarak, petrol 7/24 güç üretebilir ve oldukça güvenilirdir.

Advertisement

10. Güçlü bir enerji kaynağıdır.

Otomobilleri göz önünde bulundurarak, daha uzun seyahat edebilir ve petrol ile çalıştıklarında daha hızlı ilerleyebilirler.

Petrolün Dezavantajları

1. Kaynakları sınırlıdır.

Diğer doğal fosil yakıtlar gibi, petrol de sınırlı bir kaynaktır. Modern toplumun yüksek enerji talepleri petrol rezervlerini zorlamaktadır. Arzdaki düşüş, petrolün gün geçtikçe artan petrol maliyetine dönüşöüştür. Şimdi, enerji santralleri rezervleri petrol çıkarmakta zorlanıyor. Çalışmalar petrol rezervlerinin yaklaşık yarısının (yaklaşık 2 trilyon varil) kullanıldığını ve sadece bir trilyon varilin kaldığını ortaya koymaktadır.

Yeryüzünde başka petrol kaynakları da olabilir, ancak uzmanlar bunların tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar petrol üretemeyeceğini söylüyor.

2. Çevre kirliliğine sebep oluyor

Petrol çıkarma ve yakma, çevre kirliliğine ve sonuç olarak küresel ısınmaya sebep olan sera gazları üretir. Bu, bizim ana enerji kaynağımız olan petrolü seçersek ekosistemlerimizin bozulmasının daha hızlı gerçekleşeceği anlamına gelir.

3. Tehlikeli maddeler üretir.

Petrol üretimi, özellikle rafine etmek, plastik dahil olmak üzere zararlı ve toksik maddeler üretir. Petrolün, karbon monoksit ve plastik gibi zararlı gazların elementleri olan kükürt ve diğer bileşiklerin izlerini taşıyan hidrokarbonların bir karışımı olarak var olduğunu unutmayın.

4. Yenilenebilir olmayan bir enerji şeklidir.

Petrol yenilenebilir olmayan bir enerji şeklidir, kullanılır ve biter. Bu sebepten talepler yüksek olduğunda, petrol maliyetleri önemli ölçüde artar ve ülkeler arasındaki ekonomik çatışmalara yol açar. Böylece alternatif enerji kaynakları bulmalıyız, dolayısıyla petrol rezervleri önümüzdeki yıllarda enerji tedarik etmeye devam edebilir.

Advertisement

5. Taşınması petrol sızıntılarına neden olabilir.

Petrolün suya dökülmesi halinde, deniz yaşamında olumsuz etkiler yaratır. Dökülmeler, her yıl binlerce hayvan ve balık ölümüne neden olan büyük okyanus kirliliğine neden olur.

Petrolün getirdiği birçok avantaja rağmen, olumsuz sonuçlara yol açacağı hala reddedilemez. Dolayısıyla, bu faktörlerin farkında olmalıyız ve bunları petrolün akıllıca kullanılması gerektiğine dair hatırlatıcılar olarak kabul etmeliyiz.


Leave A Reply