Peygamber Ağacı Hakkında Bilgi

0

Peygamber Ağacı nasıl bir ağaçtır? Latince ismi Guaiacum officinale olan peygamber ağacı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Peygamber Ağacı
Peygamber Ağacı Hakkında Bilgi

Peygamber ağacı (Guaiacum officinale), guayaka ağacı olarak da bilinir, yabanikimyongiller (Zygophyllaceae) familyasından, kışın yaprağını dökmeyen ağaç. Yenidünya’nın tropik kesimlerine özgü olan bu ağaç ABD’nin güneyinden Güney Amerika’nın kuzeyine kadar uzanan bölgelerde yaygındır.

Advertisement

Peygamber ağacının boyu ortalama 9 m’ye, gövde çapı ise 25 cm’ye ulaşır. Karşılıklı dizilen derimsi, bileşik yapraklan, ilk açtığında parlak mavi olmasına karşın giderek beyaza dönüşen çiçekleri ve yaklaşık 2 cm uzunlukta, kalp biçimli sarı meyveleri vardır.

Ağacın yeşil renkli sert ve ağır odunu ticari açıdan değerlidir. Bu odun zengin reçine içeriğinden ötürü göreceli olarak su geçirmez özelliğe sahiptir. Başlıca, makara, mil, dingil ve bowling topu yapımında kullanılır. Reçinesinden solunum hastalıklarının tedavisinde yararlanılır. Geçmişte odunundan hazırlanan çözeltiler frengiye karşı kullanılmıştır.

Gene aynı cinsten bir ağaç olan G. sancflim’un odunundan da benzer biçimde yararlanılır. Bu türün odunu öbürüne göre daha açık renklidir.

Advertisement


Leave A Reply