Phan Đình Phùng Kimdir?

0
Advertisement

Phan Đình Phùng kimdir? Vietnamlı milliyetçi bir devlet adamı oqlan Phan Đình Phùng hayatı ve yaptıkları hakkında genel bilgiler.

Phan Đình Phùng Kimdir?

Phan Dinh Phung (d. 1847, Ha Tinh ili -ö. 28 Aralık 1895, Nghe Tinh ili, Vietnam), Vietnamlı devlet adamı. Vietnam’daki Fransız yayılmacılığına karşı çıkmış ve milliyetçi direniş hareketinin önderleri arasında yer almıştır.
Phan Đình Phùng
Vietnam imparatoru Tu Duc’un sarayında yüksek bir devlet görevlisiydi (mandarin). Tu Duc’un 1883’te ölmesinden sonra imparatorun yeğeni Ham Nghi’nin tahta çıkmasına muhalefet etti. Ham Nghi’nin 1884’te imparator olmasının ardından saraydaki düşmanları tarafından ölüme mahkûm edildiyse de cezası sonradan sürgüne çevrildi. 1885’te Fransızlara karşı başlatılan başarısız bir ayaklanmaya göstermelik olarak önderlik etti.

1894’te önderliğini yaptığı bir başka ayaklanma da yeterli destek alamadığından başarısızlıkla sonuçlandı ve devrimci arkadaşlarıyla birlikte Nghe Tinh ilindeki dağlara çekilmek zorunda kaldı. Fransızlar Temmuz 1895’te Nghe T’inh’e 3 bin kişilik bir birlik gönderdilerse de Phan’ın direnişi aylarca sürdü. Aynı yılın sonunda dizanteriden öldü. Öteki ayaklanmacılar ise yakalanarak idam edildi.


Leave A Reply