Pierre Daniel Huet Kimdir?

0
Advertisement

Pierre Daniel Huet kimdir? Pierre Daniel Huet hayatı, biyografisi, bilimsel çalışmaları ve katkıları, eserleri hakkında bilgi.

Pierre Daniel HuetPierre Daniel Huet; Hueitus olarak da yazılır. (d. 8 Şubat 1630, Caen, – ö. 26 Ocak 1721, Paris, Fransa), ilkçağ araştırmacısı Fransız bilim adamı ve piskoposdur. Özellikle Descartes’a yönelik saldırılarındaki kuşkucu tutumuyla, çağdaşı filozofları derinden etkilemiştir.

Cizvitlerin yanında matematik eğitimi gördükten sonra 1652’de İsveç kraliçesi Kristina’nın sarayını ziyaret etti. Kraliyet kütüphanesinde, Yunanlı ilahiyatçı Origenes’in (y. 185 – y. 254) Aziz Matta üzerine bir yorumunun bazı bölümlerini buldu. Böylece Origenes’in yapıtları yayımlanma olanağı buldu (1668).

Huet 1670’te XIV. Louis’nin oğlu veliaht Louis’nin özel öğretmeni Fransız piskopos Jacques Bossuet’nin yardımcısı oldu. 1676’da papaz olarak kutsandı. 1689-99 arasında Avranches piskoposuydu. Bundan sonra Caen yakınlarındaki Fontenay Manastırı’na çekildi.

Astronomi, anatomi ve matematik alanlarındaki bilimsel çalışmalarının yanı sıra felsefi yapıtlar da yazdı. Usun yanılabilirliğini ileri sürdüğü bu yapıtları arasında, etkili polemik yazılarını içeren Censura Philisophiae Cartesianae (1689; Descartes Felsefesi Üzerine Yargılar) ve Nouveaux memoires pour servir a l’histoire (1692; Tarihin Hizmetinde Yeni Anılar) sayılabilir. Huet bu yapıtlarında cogito ergo sum (“düşünüyorum, öyleyse varım”) ve bir düşüncenin doğruluğunu sınayan “açıklık ve seçiklik” gibi Descartes‘ın temel ilkelerini çürütmeye çalıştı. Bunu yaparken de, benimsediği fide-ist görüşe uygun olarak, gerçeğin, us yerine inanç yoluyla bilinebileceğini savundu.

Advertisement

Leave A Reply