Pikan Cevizi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pikan Cevizi nedir, nasıl bir meyvedir? Pikan Cevizinin özellikleri, yetiştirilmesi, besin değeri hakkında bilgi.

pikan cevizi

Kaynak: pixabay.com

Pikan Cevizi

Pikan Cevizi; (Carya illinoensis), cevizgiller (Juglandaceae) familyasından, Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerine özgü bir ağaç ve bunun besin olarak yararlanılan tohumlarıdır. Boyu yaklaşık 50 m’ye, gövde çapı ise 2 m’ye ulaşan bu iri ağacın derin oluklu kabukları vardır. Tüysü bir diziliş gösteren bileşik yaprakları dişli kenarlı 9-17 yaprakçıktan oluşur. Erkek çiçekler sarkık tırtılsı kümeler, dişi çiçekler ise dalların ucunda dik kümeler oluşturur. Meyvelerin etli kabuğu olgunlukta birleşme yerlerinden açılarak dört eşit bölmeye ayrılır ve içindeki tohumlar dışarı çıkar. Oval ya da yuvarlak biçimli ve sivri uçlu tohumları kahverengi lekeli bir kabukla örtülüdür.

Pikan cevizi yağ içeriği en yüksek bitkisel ürünlerden biridir ve kalori değeri tereyağına yakındır. Çiğ olduğu kadar, kavrulup tatlı ve tuzlu olarak da yenebilir; aynca pasta ve şekerleme yapılarak da değerlendirilir.

ABD’de kendiliğinden yetişen pikan cevizi ağaçlarına rastlanırsa da asıl ürün kültüre alınmış aşılı ağaçlardan elde edilir; Georgia, Alabama ve Mississippi eyaletleri başlıca üreticilerdir. Avustralya ve Güney Afrika’da da sınırlı miktarlarda pikan cevizi tarımı yapılır.


Leave A Reply