Pinang Adası ve Pinang Şehri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Malezya’da yer alan Pinang Adası ve ve bu adada yer alan önemli bir liman kenti olan Pinang şehri hakkında genel bilgiler.

Pinang Adası ve Pinang Şehri Hakkında Bilgi

Pinang Adası, eskiden penang, Malezya’da ada. Malakka Yarımadasının kuzeybatı kıyısı açıklarında yer alır; anakaradan en dar yeri 4 km olan bir boğazla ayrılır. Yüzölçümü 293 kilometrekaredir. Kabaca oval biçimli olan adanın iç kesimleri dağlıktır (en yüksek noktası 740 m).
Penang
Dar kıyı ovaları kuzeydoğuda genişler. Malezya’nın önde gelen liman kenti Pinang, boğazın bu korunaklı bölgesindedir. Eskiden beri Asya’nın en işlek denizcilik merkezlerinden biri olan Pinang, 20. yüzyılda Malezya’nın turizm merkezi haline gelmiştir. Adanın, Malakka Boğazının kuzey kesimindeki stratejik konumu, İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası’ndan Kaptan Francis Light’ın 1786’da burada bir İngiliz kolonisi kurmasına yol açtı. 1791’de Kedah sultanıyla yapılan bir antlaşmayla İngiliz işgali yasallık kazandı. Pinang 1826’da Malakka ve Singapur’la birlikte Boğaz Kolonileri’ni oluşturdu. 1867 sonrasına değin Galler Prensi Adası olarak bilinen ve çok az sayıda insanın yaşadığı ada, Hindistan-Çin seferini yapan yelkenli teknelere sığınma olanağı ve su sağlıyordu. Kısa sürede Çinli, Hintli, Sumatralı ve Birmanlardan oluşan kozmopolit bir nüfusu kendine çeken ada. Batı Malezya’daki bütün öbür ticâret noktalarını hızla geride bıraktı.

Pinang, 19. yüzyıl ortalarından başlayarak anakaraya giden göçmenler için bir geçiş noktası ve kalay ve kauçuğun pazarlandığı bir merkez oldu. Adanın kırsal kesiminde çok sayıda Malay yaşamakla birlikte kentlerde ve liman bölgelerinde Malay gelenekleri hemen tümüyle ortadan kalkmıştır. Adanın bu bölgesinde ağırlıklı olarak Çinli ve Avrupalı kültürü egemendir. Pinang, 1948’de Malaya Federasyonu’na (sonradan Malezya) katıldı. Adanın kırsal nüfusu pirinç, sebze ve meyve yetiştirir. Pinang kentinde yıllık ortalama yağış miktarı 2.700 mm’dir; yağış en çok ekim ve mayıs aylarında görülür. Aylık ortalama sıcaklık kıyılarda 27°C’dir. Adayı çepeçevre dolaşan bir kıyı karayolu vardır. Ada anakaraya feribotla ya da Perai ile anakaradaki Glugo arasında bulunan 8,4 km uzunluğundaki modern bir köprü ile bağlanır. Pinang’ın güneydoğu ucunda. Bayan Lepas yakınlarında uluslararası bir havalimanı vardır.

Pinang Kenti

Pinang, eskiden penang. Georgetown olarak da bilinir, Malezya’nın önde gelen liman kenti. Pinang Adasının kuzeydoğusunda, üçgen biçimli küçük bir ovanın üzerinde yer alır. Kentin korunaklı limanı anakaranın batı kıyısından 5 km genişliğinde bir boğazla ayrılır.

1786’da İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası’ndan Kaptan Francis Light tarafından kurulan kent zamanla Hindistan ve Çin arasında sefer yapan gemilerin uğrak limanı durumuna geldi ve Boğaz Kolonileri’nin yönetim ve ticaret merkezi oldu. Kültürel bakımdan nüfusun çoğunluğunu oluşturan Çinlilerin etkisinde olan kentte kalabalık bir Malay topluluğu da yaşar. Pinang 1967’de önemli ırk çatışmalarına sahne olmuştur.

Advertisement

Kentin güneyindeki banliyölerde kalay ergitme, pirinç ve hindistancevizi yağı işleme tesisleri ile sabun fabrikaları ve bambu eşya üreten atölyeler vardır. Bayan Lepas’ taki sanayi bölgesinde elektronik montaj fabrikaları yer alır. Kentin başlıca ihraç ürünleri kalay, kauçuk ve kopradır. Perai, anakaradaki Glugo’ya yaklaşık 8,4 km uzunluğundaki bir köprüyle bağlanır. Kentteki başlıca yapılar, içinde yüzlerce yılanın saklandığı Yılanlı Tapınak ile On Bin Buda Pagodası olarak bilinen Ban Hood Pagodası’dır.


Leave A Reply