Plantar Fasiit Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Evde Yapılabilecek Tedaviler

0

Plantar Fasiit nedir ve neden olur? Plantar Fasiit belirtileri ve risk faktörleri nelerdir? Plantar Fasiitin tedavisi, evde yapılabilecekler.

Plantar fasiit nedir?

Plantar fasiit, topuğun dibinde ağrıya neden olur. Plantar fasya, topuğunuzu ayağınızın önüne bağlayan kalın, ağ benzeri bir bağdır. Bir amortisör görevi görür ve ayağınızın kemerini destekler, yürümenize yardımcı olur.

Plantar Fasiit

Plantar fasiit en yaygın ortopedik şikayetlerden biridir. Plantar fasya bağlarınız günlük yaşamınızda çok fazla aşınma ve yıpranma yaşar. Ayaklarınız üzerinde çok fazla baskı olması bağlara zarar verebilir veya yırtılabilir. Plantar fasya iltihaplanır ve iltihap topuk ağrısı ve sertliğine neden olur.

Plantar fasiit rahatsızlığının nedeni hala belirsizdir. 2003 yılında yapılan bir çalışma, durumun plantar fasyanın iltihaplanmasından ziyade dejenerasyona maruz kaldığını göstermiştir. Fasiit “fasya iltihabı” anlamına gelir.

Plantar fasiit belirtileri

Plantar fasiitli kişilerin en büyük şikayeti, topuğun dibinde veya bazen alt orta ayak bölgesinde ağrıdır. Genellikle sadece bir ayağı etkiler, ancak her iki ayağı da etkileyebilir.

Plantar fasiitten kaynaklanan ağrı zamanla yavaş yavaş gelişir. Ağrı donuk veya keskin olabilir. Bazı insanlar ayağın alt kısmında topuktan dışarı doğru uzanan bir yanma veya ağrı hisseder.

Ağrı genellikle yataktan kalkıp ilk adımlarınızı attığınızda veya bir süredir oturuyorsanız veya uzanıyorsanız ayağa kalkınca daha da kötüleşir. Topuk sertliğinden dolayı merdiven çıkma çok zor olabilir.

Uzun süreli aktiviteden sonra, artan tahriş veya iltihaplanma nedeniyle ağrı alevlenebilir. Plantar fasiitli insanlar aktivite sırasında genellikle ağrı hissetmezler, sadece durduktan sonra ağrı olur.

Plantar fasiit nedenleri

40-70 yaş arası aktif erkek ve kadınlar plantar fasiit gelişimi için en yüksek risk altındadır. Ayrıca kadınlarda erkeklerden biraz daha yaygındır. Hamile olan kadınlar, özellikle geç hamilelik sırasında, plantar fasiit nöbetleri yaşarlar.

Fazla kilolu veya obezseniz plantar fasiit gelişme riski daha yüksektir. Bunun nedeni, özellikle ani kilo alımınız varsa, plantar fasya bağlarınız üzerindeki artan basınçtan kaynaklanmaktadır.

Uzun mesafe koşucusu iseniz, plantar fasya problemleri geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Ayrıca, bir fabrikada çalışmak veya restoranda garsonluk yapmak gibi sık sık ayaklarınızın üstünde olmayı içeren çok aktif bir işiniz varsa da risk altındasınız.

Çok yüksek kemerler veya çok düz ayaklar gibi yapısal ayak problemleriniz varsa, plantar fasiit gelişebilir. Baldır kaslarınızı topuklarınıza bağlayan tendonlar olan sıkı Aşil tendonları da plantar fasya ağrısına neden olabilir. Sadece yumuşak tabanlı ve zayıf kemer desteğine sahip ayakkabılar giymek de plantar fasiit ile sonuçlanabilir.

Plantar fasiit testi ve teşhisi

Doktorunuz ayağınızdaki hassasiyeti ve ağrının tam yerini kontrol etmek için fiziksel bir muayene yapacaktır. Bu, ağrının farklı bir ayak probleminin sonucu olmadığından emin olmak içindir.

Değerlendirme sırasında, plantar fasyaya bastırırken ayağınızı esnetmenizi isteyebilirler. Ayrıca hafif kızarıklık veya şişlik olup olmadığını da not ederler.

Doktorunuz aşağıdakileri kontrol ederek kaslarınızın gücünü ve sinirlerinizin sağlığını değerlendirecektir:

 • refleksler
 • kas tonusu
 • dokunma hissi, görünüm
 • Koordinasyon
 • denge

Topuk ağrınıza kemik kırığı gibi başka hiçbir şeyin neden olmadığını kontrol etmek için bir röntgen veya MRI taraması gerekebilir.

Plantar fasiit tedavisi

Dinlenme, buz tutma ve antienflamatuar ilaçlar kullanmak gibi ev tedavileri genellikle plantar fasiiti tedavi etmenin ilk yoludur. Bunlar ağrıyı hafifletmezse, bağın hasarlı kısmına doğrudan bir kortikosteroid enjeksiyonu yardımcı olabilir. Doktorunuz bunu yapabilir.

Doktorunuz enjeksiyon için en iyi yeri belirlemenize yardımcı olması için bir ultrason cihazı kullanabilir. Ayrıca, topuğunuzun derisine veya ayağınızın kemerine kortikosteroidler uygulayabilir ve daha sonra steroidin cildinizden ve kastan geçmesine izin vermek için ağrısız bir elektrik akımı uygulayabilirler.

Fizik tedavi, plantar fasiit tedavisinin önemli bir parçasıdır. Plantar fasya ve Aşil tendonlarını germeye yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist, alt bacak kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler gösterebilir, yürüyüşünüzü stabilize etmeye ve plantar fasyadaki iş yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrı devam ederse ve diğer yöntemler işe yaramıyorsa, doktorunuz ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi önerebilir. Bu terapide, ses dalgaları bağ içinde iyileşmeyi teşvik etmek için topuğunuzu bombalar. Bu tedavinin yan etkileri şunları içerebilir:

 • çürükler
 • şişme
 • Ağrı
 • uyuşma

Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisinin semptomları hafifletmede sürekli etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Ev ve tıbbi tedaviler plantar fasiitinize dikkat etmezse, düşünülmesi gereken bir sonraki seçenek cerrahidir.

Plantar fasiit cerrahisi

Cerrahi en dramatik tedavidir. Bu sadece ağrının şiddetli olduğu veya 6 ila 12 aydan fazla sürdüğü durumlarda yapılır.

Plantar fasya salınımında cerrahınız plantar fasyayı topuk kemiğinden kısmen ayırır. Bu gerginliği azaltır, ancak ayağın kemerini zayıflatır ve tam işlev kaybedilebilir.

Sürekli gerginlikten sonra bile ayaklarınızı esnetmekte zorlanıyorsanız, doktorunuz gastroknemius resesyonunu önerebilir. Bu cerrahi, ayak bileği hareketini arttırmak ve plantar fasya üzerindeki stresi serbest bırakmak için baldır kasının uzatılmasını içerir.

Ameliyat kronik ağrı ve sinir hasarına neden olabilir, bu nedenle sadece diğer tedavi seçeneklerini denedikten sonra düşünülmelidir.

Plantar fasiit egzersizleri

Nazik gerilmeler plantar fasiiti hafifletmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabilir. Plantar fasyayı germek kaslarınızı gevşetmeye ve topuk ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Plantar fasyaya iyileşmesi için zaman vermek için koşma gibi belirli egzersizlere ara vermek önemlidir. Yüzme ve diğer düşük etkili aktiviteler topuk ağrınızı kötüleştirmeden egzersiz yapmanıza izin verebilir. Tekrar koşmaya başladığınızda yavaş başladığınızdan emin olun.

Acının geri dönmesini önlemek için egzersiz yaparken durun ve gerin. Antrenmanlarınıza başlamadan önce de esnemeyi unutmayın.

Plantar fasiit için ev ilaçları

Plantar fasya ligamentindeki ağrı ve tahriş veya iltihabı azaltmak tedavinin önemli bir parçasıdır, ancak bu, ligamanın altta yatan hasarını ele almaz.

Evde tedaviler

İlk evde tedavi, dinlenmeyi ve şişmeyi azaltmak için günde üç veya dört kez 15 ila 20 dakika boyunca buz uygulamalarını içerir.

Ayrıca egzersiz aktivitelerinizi azaltmayı veya değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Ayakkabılarınızda kemer desteklerinin kullanılması, yıpranmış atletik ayakkabıların değiştirilmesi ve germe egzersizleri yapılması ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

İbuprofen (Motrin veya Advil) ve naproksen (Aleve) gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) bağdaki ağrıyı hafifletebilir.

Plantar Fasiit

Destekler

Gece atelleri, baldırınızı ve ayağınızın kemerini germeye yardımcı olabilecek başka bir tedavidir. Gece atelleri, ayağınızı esnek bir konumda tutan ve plantar fasyayı ve Aşil tendonunu gece boyunca uzatan bir tür ayraçtır. Bu sabah ağrısını ve sertliğini önleyebilir.

Plantar fasiitten kurtulma

Çoğu insan için, plantar fasiit evde tedaviden birkaç ay sonra düzelir. Bunlar dinlenme, buzlanma ve esnemeyi içerir. Ayağınızı bantla sabitlemek de plantar fasya iyileşmenize yardımcı olabilirsiniz. Bu, bağın hareket edebileceği miktarı sınırlar.

Çinko oksit bant veya kinesiyoloji bant kullanabilirsiniz. Biraz alıştırma gerektirebilir, ancak ayağınızı kendiniz bantlayabilir ve iyileşme sürecine yardımcı olabilirsiniz. Plantar fasiiti hafifletmek için ayağınızı nasıl bantlayacağınızı öğrenin.

Plantar fasiit ve topuk dikeni

Topuk dikeni, ayağın topuk kemiği veya kalkaneusunda oluşabilen bir kemik kancasıdır. Plantar fasiit gibi, ayaklarınızdaki uzun süreli stresten gelişebilir. Ortopedi cerrahı veya ayak hastalıkları uzmanı, topuk dikeni teşhisini bir X-ışını ile teşhis edebilir.

Topuk mahmuzları plantar fasiit ile benzer nedenleri paylaşır. Bunlardan bazıları:

 • destekleyici olmayan veya yıpranmış ayakkabılar
 • Aşırı kilolu olmak
 • artrit
 • yanlış veya doğal olmayan bir yürüyüşle yürümek

Plantar fasiitin olması da topuk dikeni oluşturma olasılığını artırır. Topuk mahmuzları ameliyatsız iyileşmeyecek olsa da, genellikle herhangi bir ağrıya veya başka semptomlara neden olmazlar. Sonuç olarak, genellikle ameliyat gerekli değildir.

Topuk mahmuzlarını plantar fasiitte olduğu gibi tedavi edebilirsiniz. Herhangi bir semptomu azaltmak için dinlenin ve buz, ağrı kesici ilaçlar kullanın.

Çocuklarda plantar fasiit

Yetişkinler gibi çocuklar, ligamanın aşırı kullanımından veya eski veya destekleyici olmayan ayakkabılar giymekten plantar fasiit gelişebilir. Durum zamanla kötüleşebileceğinden, durumu doğru bir şekilde teşhis etmek ve tedavi etmek için bir doktora görünmek önemlidir.

Herhangi bir tahrişi veya iltihabı azaltmak için çocuğunuzun topuklarını buzlayın. Bölgeye masaj yapmak da iyileşmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun ayaklarının iyileşmesine yardımcı olmak için uzun süre dinlenip koşup, zıplamadığından ve ayakta durmadığından emin olun.

Çocuğunuz normal aktivitelerine döndüğünde, ısınma egzersizleri yapmalarını ve sorunun geri gelmesini önlemek için uzanmalarını hatırlatın. Ayrıca, uygun ve destekleyici ayakkabı giyip giymediklerini de kontrol etmelisiniz.

Çocuğunuzun topuk ağrısı, Aşil tendiniti veya kırık gibi başka bir durum da olabilir.

Plantar fasiit diyeti

Plantar fasiiti iyileştirmek veya önlemek için beslenmenin kullanılması konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, bu takviyeleri almak doku onarımı ve iyileşmesine yardımcı olabilir:

 • C vitamini
 • çinko
 • glukozamin
 • bromelain
 • Balık Yağı

Besinleri dengeli bir diyetten almak takviyeden daha iyidir. Takviye almaya karar verirseniz, her zaman önce doktorunuza danışın.

Kilo artışı plantar fasiitinize neden olduysa, sağlıklı bir diyet yapmak kilo vermenize ve topuk ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.

Plantar fasiit komplikasyonları

Durumu görmezden gelirseniz kronik topuk ağrısı gelişebilir. Bu, yürüme şeklinizi değiştirebilir ve aşağıdakilere zarar verebilir:

 • bacaklar
 • dizler
 • kalçalar
 • sırt

Steroid enjeksiyonları ve diğer bazı tedaviler, plantar fasya ligamanını zayıflatabilir ve ligamanın potansiyel rüptürüne neden olabilir.

Ameliyat kanama, enfeksiyon ve anesteziye reaksiyon riskini taşır. Plantar fasya dekolmanı ayağınızda değişikliklere ve sinir hasarına da neden olabilir. Gastroknemius resesyon cerrahisi de sinir hasarına neden olabilir.

Çoğu insanın plantar fasiitten ağrıyı gidermek için cerrahiye ihtiyacı yoktur. Bunun yerine, fizik tedavi, ev tedavileri ve tıbbi tedaviler yoluyla durumları düzelir. Bununla birlikte, semptomlarınızı iyileştirmek için tedavi birkaç ay ila 2 yıl sürebilir.


Leave A Reply