Plasebo Etkisi Nedir? Ne Kadar Etkili? Düşünce Gücü İle İyileşilebilir Mi?

0
Advertisement

Plasebo etkisi nedir? Placebo neye denir?Plasebo etkisi ile tedavi olabilmek yada daha iyi hissetmek mümkün müdür? Plasebo etkisi hakkında bilgi.

Plasebo Etkisi

Plasebo tam olarak ilaç yerine geçen ancak aktif bir iyileştirici maddesi olmayan madde, araç ve aklınıza gelebilecek her türlü zararsız uygulamaya verilen genel bir isimdir. İngilizce Placebo kelimesinden Türkçemize bu şekilde geçmiştir.

plasebo

Plasebo tıpta bir ilacın etkinliğini test ederken de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bir başka deyişle, sağlık bakanlığınca ya da piyasa regülastörlerinin ruhsatlandırılmış ve piyasada satılan her ilaç plaseboya üstünlüğü kanıtlanmış ilaçlar. Hastanın doktoruna güvenmesi de ilacın etkisini arttırıyor. Araştırmalar, doktorun ses tonunun bile tedavinin başarı şansını artırdığını göstermektedir. Plasebo, bir tedavide kullanılan ilacın özgün etkisini arttırıcı ve destekleyici bir görev de üstleniyor. Ancak plasebo bir mucize değil. Plasebolar hafif rahatsızlıklarda yararlı olabilir ancak ciddi rahatsızlıklarda hastaya plasebo vererek tedavi etmeye çalışmanın bilimsel tıpta yeri yok.

Beynimiz doğal yollarla ağrıları dindirici, afyona ve narkotiklere benzer opioid denilen bir salgı üretiyor. Önemli olan hayalgücü ve umudun ne kadar güçlü olduğu. Kanamalı ülseri olan bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmada doktorlar, birinci gruba yeni bir ilaç bulduklarını ve kanayan ülserlerine kesin çare olacağını, kendilerinden emin bir şekilde söylüyorlar. İkinci gruptaki hastalara ise, yeni bulunan bir ilacı denemek ve etkilerini görmek istediklerini belirtiyorlar. Sonuçta ilk gruptaki hastalarda yüzde 79 oranında iyileşme görülüyor. İkinci grup hastaların iyileşme oranı ise yüzde 25’te kalıyor. Kendi kendimize başarabilir miyiz?

Düşüncelerimizle beynimizi kontrol edebilir miyiz?

Uzmanlara göre, düşünmek, beyin kimyasını çalıştırıyor. Kızgın ve düşmanca düşünceler kalp atışlarını hızlandırıyor ve kan basıncını arttırıyor. Aynı şekilde kaygılı düşünceler de kalbi hızlandırarak kan basıncını yükseltiyor. Ellerin titremesine, mide düğümlenmesine ve dil tutulmasına neden oluyor. Demek ki düşünce kendini fiziksel olarak ortaya koyabiliyor. Siz de içsel diyaloglar yoluyla plasebo etkisi yaratabilirsiniz. “Başarılıyım”, ”İyimserim”, “Mutlu bir insanım” gibi cümleler aralıklı tekrar yapıldığında bir süre sonra kesinlikle etkisini gösterecektir. Beden ve ruh olarak ikiye ayrılmış bir dünyada yaşıyoruz. Görülen o ki her şeyin yanıtı vücudumuzun kaynağı olan beynimizde, yani içimizde…

Advertisement

Leave A Reply