Plastik Cerrahi (Estetik Ameliyat) Nedir?

0

Estetik ameliyat ya da plastik cerrahi ile ilgili genel bilgilerin kısaca verildiği yazımızın yer aldığı sayfamız.

Estetik Ameilyat

Advertisement

Bir kimseyi hastalıktan, organlarındaki bir bozukluktan kurtarmak için değil de, dış görünüşteki kusurları düzeltmek ya da eksik bir organının yerine yenisini katmak için yapılan ameliyatlara «plastik cerrahi ameliyatları» denir.

Böyle bir ameliyat sırf güzellik için yapılıyorsa, «estetik ameliyat» adını alır. Kusurlar o kimsenin kendi vücudundan alınan deri, doku, organ parçaları ile gideriliyorsa, bu işleme de «otoplasti» denir.

Deride, kaslarda, gözlerde, kemiklerde yapılacak plastik ameliyatlar, hastanın kendi vücudundan ya da başka bir kimseden o parçaların alınıp eskisinin yerine aşılanması esasına dayanır. Bu «aşılanacak» (transplânta edilecek) parçaların sağlam, taze olması, canlılığını korumuş bulunması gerektir. Onun için, bu gibi parçalar asıl vücuttan alınıp başka vücuda ekleninceye kadar özel sıvılar içinde saklanır. Bu gibi parçaların saklandığı sağlık kurumları vardır ki, bunlar «göz bankası», «kemik bankası» gibi adlarla anılır.

Bugün plâstik cerrahlığı hekimlikte başlı-başına bir bilim kolu durumuna geçecek kadar genişlemiş, ilerlemiş bulunmaktadır. Bu arada, sakat gözlerin yerine sağlam gözler takıldığı gibi, hasta böbrekler sağlam böbreklerle değiştirilerek birçok hayat kurtarılmaktadır. Buna da organ nakli denilmektedir. organ nakli konusunda tıp o kadar ilerledi kalp, böbrek, karaciğer v.b. bir çok organın nakli gerçekleştirilebilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply