Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri Tedavisi Nasıldır

0
Advertisement

Polikistik Over Sendromu nedir, nedenleri nelerdir? Polikistik Over Sendromu hamileliği etkiler mi, belirtileri, teşhis ve tedavisi nasıldır?

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PCOS), bir kadının hormon seviyelerini etkileyen bir durumdur. PCOS’lu kadınlar normalden daha fazla erkek hormonu üretir. Bu hormon dengesizliği, adet dönemlerini atlamasına neden olur ve hamile kalmalarını zorlaştırır.

Polikistik Over Sendromu

PCOS ayrıca yüz ve vücutta saç büyümesine ve kelliklere neden olur. Ve diyabet ve kalp hastalığı gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Doğum kontrol hapları ve diyabet ilaçları hormon dengesizliğini düzeltmeye ve semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

PCOS’un nedenlerine ve bir kadının vücudu üzerindeki etkilerine bir göz atmak için okumaya devam edin.

PCOS nedir?

PCOS, kadınları doğurma yıllarında (15-44 yaş) etkileyen hormonlarla ilgili bir sorundur. Bu yaş grubundaki kadınların yüzde 2,2 ila 26,7’sinde PKOS vardır. Birçok kadının PKOS’u vardır, ancak bunu bilmiyordur. Bir çalışmada, PKOS’lu kadınların yüzde 70’ine kadar teşhis konmamıştı.

Advertisement

PCOS, bir kadının yumurtalıklarını, östrojen ve progesteron üreten üreme organlarını etkiler – adet döngüsünü düzenleyen hormonlar. Yumurtalıklar ayrıca androjen adı verilen az miktarda erkek hormonu üretir. Yumurtalıklar, bir erkeğin sperminin döllenmesi için yumurtaları serbest bırakır. Her ay bir yumurtanın serbest bırakılmasına yumurtlama denir.

Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) yumurtlamayı kontrol eder. FSH, yumurtalığı folikül (yumurta içeren bir kese) üretmesi için uyarır ve daha sonra LH, yumurtalığı olgun bir yumurta bırakması için tetikler.

PCOS, yumurtalıkları ve yumurtlamayı etkileyen bir “sendrom” veya semptom grubudur. Üç ana özelliği:

 • yumurtalıklarda kistler
 • yüksek erkek hormon seviyeleri
 • düzensiz veya atlanmış dönemler

PCOS’ta, yumurtalıkların içinde küçük, sıvı dolu keseler büyür. “Polikistik” kelimesi “çok sayıda kist” anlamına gelir.

Bu keseler aslında her biri olgunlaşmamış bir yumurta içeren foliküllerdir. Yumurtalar yumurtlamayı tetikleyecek kadar olgunlaşmazlar.

Yumurtlama eksikliği östrojen, progesteron, FSH ve LH seviyelerini değiştirir. Östrojen ve progesteron seviyeleri normalden daha düşükken, androjen seviyeleri normalden daha yüksektir.

Advertisement

Ekstra erkek hormonları adet döngüsünü bozar, bu nedenle PCOS’lu kadınlar normalden daha az periyot görürler. PCOS yeni bir koşul değil. İtalyan doktor Antonio Vallisneri ilk kez belirtilerini 1721’de tanıtmıştı.

Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar PCOS’a neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Yüksek düzeyde erkek hormonlarının, yumurtalıkların hormon üretmesini ve normalde yumurta yapmasını engellediğine inanırlar.

Genler, insülin direnci ve iltihaplanma, aşırı androjen üretimiyle ilişkilendirilmiştir.

Genler

Çalışmalar PKOS’un ırsi olduğunu göstermektedir. Birçok genin – sadece bir değil – duruma katkıda bulunması muhtemeldir.

İnsülin direnci

PKOS’lu kadınların yüzde 70’ine kadar insülin direnci vardır, bu da hücrelerinin insülini düzgün kullanamayacağı anlamına gelir. İnsülin, pankreasın vücudun enerji için yiyeceklerden şekeri kullanmasına yardımcı olmak için ürettiği bir hormondur. Hücreler insülini uygun şekilde kullanamadığında, vücudun insülin talebi artar. Pankreas telafi etmek için daha fazla insülin yapar. Ekstra insülin, yumurtalıkları daha fazla erkek hormonu üretmek için tetikler.

Obezite, insülin direncinin önemli bir nedenidir. Hem obezite hem de insülin direnci tip 2 diyabet riskinizi artırabilir.

İltihap

PCOS’lu kadınlar sıklıkla vücutlarında iltihaplanma seviyelerinde artış gösterirler. Fazla kilolu olmak iltihaplanmaya da katkıda bulunabilir. Çalışmalar aşırı inflamasyonu daha yüksek androjen seviyelerine bağladı.

PCOS’un yaygın semptomları

Bazı kadınlar ilk dönemlerinde semptom görmeye başlarlar. Diğerleri ise sadece çok fazla kilo aldıktan sonra veya hamile kalmakta zorlandıklarında PCOS olduklarını keşfederler.

En yaygın PCOS belirtileri:

 • Düzensiz dönemler. Yumurtlama eksikliği uterus kaplamasının her ay regl görülmesini önler. PKOS’lu bazı kadınlar yılda sekiz dönemden daha azdır.
 • Ağır kanama. Uterus astarı daha uzun bir süre birikir, bu nedenle aldığınız süreler normalden daha ağır olabilir.
 • Saç uzaması. Bu duruma sahip kadınların yüzde 70’inden fazlası sırt, karın ve göğüste olmak üzere yüzlerinde ve vücutlarında saç büyütür. Aşırı saç büyümesine hirsutizm denir.
 • Akne. Erkek hormonları cildi normalden daha yağlı hale getirebilir ve yüz, göğüs ve üst sırt gibi bölgelerde görülebilir.
 • Kilo almak. PKOS’lu kadınların yüzde 80 kadarı aşırı kilolu veya obezdir.
 • Erkek tipi kellik. Saç derisindeki saçlar incelir ve dökülür.
 • Cildin koyulaşması. Cildin koyu lekeleri, boyunda, kasıkta ve göğüslerin altındakiler gibi vücut kırışıklıklarında oluşabilir.
 • Baş ağrısı. Hormon değişiklikleri bazı kadınlarda baş ağrılarını tetikleyebilir.
gebelik testi

Kaynak: pexels.com

PCOS vücudunuzu nasıl etkiler?

Normalden yüksek androjen seviyelerine sahip olmak doğurganlığınızı ve sağlığınızın diğer yönlerini etkileyebilir.

Kısırlık

Hamile kalmak için yumurtlamanız gerekir. Düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar döllenecek kadar yumurta bırakmazlar. PKOS, kadınlarda kısırlığın önde gelen nedenlerinden biridir.

Metabolik sendrom

PKOS’lu kadınların yüzde 80 kadarı aşırı kilolu veya obezdir. Hem obezite hem de PCOS, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, düşük HDL (“iyi”) kolesterol ve yüksek LDL (“kötü”) kolesterol riskinizi artırır.

Advertisement

Birlikte, bu faktörlere metabolik sendrom denir ve kalp hastalığı, diyabet ve inme riskini artırırlar.

Uyku apnesi

Bu durum gece boyunca solunumda tekrarlanan duraklamalara neden olur ve bu da uykuyu keser. Uyku apnesi aşırı kilolu kadınlarda daha yaygındır – özellikle de PCOS’ları varsa. Uyku apnesi riski PKOS’lu obez kadınlarda PCOS olmayanlara göre 5 ila 10 kat daha fazladır.

Endometriyal kanser

Yumurtlama sırasında uterus astarı dökülür. Her ay yumurtlamazsanız, astar birikebilir. Kalınlaşmış uterin astar endometriyal kanser riskinizi artırabilir.

Depresyon

Hem hormonal değişiklikler hem de istenmeyen saç büyümesi gibi semptomlar duygularınızı olumsuz yönde etkileyebilir. PKOS’lu birçok kişi depresyon ve kaygı yaşar.

PCOS nasıl teşhis edilir?

Doktorlar genellikle bu üç semptomdan en az ikisine sahip kadınlarda PKOS tanısı koyarlar:

 • yüksek androjen seviyeleri
 • düzensiz adet döngüleri
 • yumurtalıklarda kistler

Doktorunuz ayrıca akne, yüz ve vücut kılı büyümesi ve kilo alımı gibi belirtiler olup olmadığını da sormalıdır.

Pelvik muayene, yumurtalıklarınızla veya üreme yolunuzun diğer bölümleriyle ilgili herhangi bir sorun arayabilir. Bu test sırasında doktorunuz eldivenli parmakları vajinanıza sokar ve yumurtalıklarınızdaki veya rahminizdeki herhangi bir büyümeyi kontrol eder.

Kan testleri normalden daha yüksek erkek hormonları olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi ilgili durumlar için riskinizi değerlendirmek üzere kolesterol, insülin ve trigliserit seviyelerini kontrol etmek için kan testleriniz olabilir.

Ultrason, anormal folikülleri ve yumurtalıklarınız ve uterusunuzla ilgili diğer sorunları aramak için ses dalgalarını kullanır.

Hamilelik ve PCOS

PCOS normal adet döngüsünü keser ve hamile kalmayı zorlaştırır. PKOS’lu kadınların yüzde 70 ila 80’inde doğurganlık sorunları vardır. Bu durum hamilelik komplikasyonları riskini de artırabilir.

PKOS’lu kadınlar, bebeklerini erken doğurma koşulu olmayan iki kat daha olasıdır. Ayrıca düşük, yüksek tansiyon ve gestasyonel diyabet için daha büyük risk altındadırlar.

Advertisement

Bununla birlikte, PKOS’lu kadınlar yumurtlamayı iyileştiren doğurganlık tedavilerini kullanarak hamile kalabilirler. Kilo vermek ve kan şekeri seviyelerini düşürmek, sağlıklı bir hamilelik geçirme olasılığınızı artırabilir.

PCOS’u tedavi etmek için diyet ve yaşam tarzı ipuçları

PCOS tedavisi genellikle kilo kaybı, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile başlar.

Vücut ağırlığınızın sadece yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek adet döngüsünü düzenlemenize ve PCOS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kilo kaybı ayrıca kolesterol seviyelerini iyileştirebilir, insülini azaltabilir ve kalp hastalığı ve diyabet risklerini azaltabilir. Kilo vermenize yardımcı olan herhangi bir diyet durumunuza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı diyetlerin diğerlerine göre avantajları olabilir.

PCOS için diyetleri karşılaştıran çalışmalar, düşük karbonhidrat diyetlerinin hem kilo kaybı hem de insülin seviyelerini düşürmek için etkili olduğunu bulmuştur. Meyve, sebze ve kepekli tahıllardan en fazla karbonhidrat alan düşük glisemik indeks (düşük GI) diyeti, adet döngüsünü düzenlemeye normal kilo verme diyetinden daha iyi yardımcı olur.

Birkaç çalışma, haftada en az üç gün 30 dakikalık orta yoğunlukta egzersizin PKOS’lu kadınların kilo vermesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. Egzersizle kilo vermek yumurtlama ve insülin düzeylerini de iyileştirir.

Egzersiz, sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde daha da faydalıdır. Diyet artı egzersiz, sadece her iki müdahalenizden daha fazla kilo vermenize yardımcı olur ve diyabet ve kalp hastalığı risklerinizi azaltır.

Akupunkturun PCOS’u iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yaygın tıbbi tedaviler

Doğum kontrol hapları ve diğer ilaçlar adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilir ve saç büyümesi ve akne gibi PCOS semptomlarını tedavi edebilir.

Doğum kontrolü

Günlük östrojen ve progestin almak normal bir hormon dengesini geri kazanabilir, yumurtlamayı düzenleyebilir, aşırı saç büyümesi gibi semptomları hafifletebilir ve endometriyal kansere karşı koruyabilir.

Metformin

Metformin (Glucophage, Fortamet) tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca PCOS’u insülin seviyelerini iyileştirerek tedavi eder.

Bir çalışma, diyet ve egzersizde değişiklik yaparken metformin almanın kilo kaybını iyileştirdiğini, kan şekerini düşürdüğünü ve normal bir adet döngüsünü sadece diyet ve egzersizdeki değişikliklerden daha iyi hale getirdiğini bulmuştur.

Advertisement
Klomifen

Klomifen (Clomid), PCOS’lu kadınların gebe kalmasına yardımcı olabilecek bir doğurganlık ilacıdır. Bununla birlikte, ikizler ve diğer çoklu doğum riskini arttırır.

Tüy alma ilaçları

Birkaç tedavi, istenmeyen tüylerden kurtulmanıza veya büyümesini durdurabilir. Eflornithine (Vaniqa) krem ​​saç büyümesini yavaşlatan reçeteli bir ilaçtır. Lazer epilasyon ve elektroliz, yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulabilir.

Ameliyat

Diğer tedaviler işe yaramazsa cerrahi, doğurganlığı artırmak için bir seçenek olabilir. Yumurtalık delme, normal yumurtlamayı geri kazandırmak için lazer veya ince ısıtmalı iğne ile yumurtalıkta küçük delikler açan bir prosedürdür.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışın:

 • Dönemleri kaçırdınız ve hamile değilsiniz.
 • Yüzünüzde ve vücudunuzda saç büyümesi gibi PCOS belirtileri var.
 • 12 aydan uzun bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsunuz ancak başarılı olamadınız.
 • Aşırı susama veya açlık, bulanık görme veya açıklanamayan kilo kaybı gibi diyabet belirtileriniz var.

PCOS’unuz varsa, birinci basamak doktorunuzla düzenli ziyaretler planlayın. Diyabet, yüksek tansiyon ve diğer olası komplikasyonları kontrol etmek için düzenli testlere ihtiyacınız olacaktır.


Leave A Reply