Port au Prince Nerededir? Haiti’nin Başkenti ve En Büyük Liman Kenti

0
Advertisement

Port-au-Prince nerededir? Haiti’nin başkenti konumundaki Port-au-Prince coğrafi ve tarihi özellikleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Port-au-Prince, Haiti’nin başkenti ve Ouest ilinin (departement) yönetim merkezi. Aynı zamanda ülkenin başlıca limanı ve ticaret merkezi olan kent, Gonâve Körfezinin ağzındaki güzel manzaralı bir koyun kıyısında yer alır. 1749’da Fransızlar tarafından L’Höpital adıyla kuruldu. 1770’te Cap-Hai’tien’in yerine eski Fransız kolonisi Saint-Domingue’nin başkenti oldu.

Port-au-Prince

Kentte ve çevresinde tekstil, pamuk yağı, un ve şeker fabrikaları vardır. Lüks otellerin bulunduğu kentte siyasal istikrarsızlık nedeniyle turizm gelirleri dalgalanma gösterir.

Champ-de-Mars Meydanı’nda Ulusal Saray (1918) ve bağımsızlık savaşı kahramanı Jean-Jacques Dessalines’in heykeli yer alır. Kentin en renkli yeri, satıcıların genellikle kadın olduğu, hareketli Demir Pazarı’dır. Kentteki başlıca yükseköğretim kurumu Haiti Devlet Üniversitesi’dir (1944).

Kent nüfusunun büyük bölümünü beyazlar ve Afrikalı-Avrupalı karışımı Mulattolar oluşturur. Seçkin kişilerin üye olduğu sosyal kulüpler ve bunların çevresindeki dinlenme ve spor tesisleri. Siyah işçilerin yaşadığı gecekondu mahalleleriyle büyük bir karşıtlık içindedir. Kırsal kesimden kente göç hâlâ bütün hızıyla devam etmekte ve bu durum kentteki yoksulluğu daha da artırmaktadır.

Advertisement
Demografik Yapı

Nüfusun çoğunluğu Afrika kökenli, ancak önde gelen biracial azınlık şehrin işlerinin çoğunu kontrol ediyor. Çok sayıda İspanyol asıllı, Asyalı ve bir miktarda Avrupa’lı yer almaktadır.
Port-au-Prince
Arap vatandaşları (özellikle Suriye, Lübnan ve Filistin) başkentte varlığı olan bir azınlıktır. Arap Haiti halkı (çok sayıda Port-au-Prince’te yaşamaktadır), çoğu zaman, çoğunluğunun iş kurduğu finansal alanlarda yoğunlaşmıştır. Şehrin biracial sakinlerinin çoğu daha zengin bölgelerde yoğunlaşıyor.

Coğrafya

Metropol alanı çeşitli belediyelere (ilçelere) bölünmüştür.Pétion-Ville, kentin güneydoğusunda yer alan zengin bir banliyö bölgesidir. Delmas, havaalanının hemen güneyinde ve merkez şehrin kuzeyinde yer alır ve Carrefour isimli oldukça fakir komün ise şehrin güneybatısında yer alır.

Komün, en kötü şöhretli Cité Soleil’in yer aldığı yoksulluk ve şiddete maruz kalan birçok düşük gelirli gecekondu mahallesine sahiptir. Bununla birlikte, Cité Soleil son zamanlarda ayrı bir komün oluşturmak için Port-au-Prince’ten ayrıldı. Champ de Mars bölgesi son zamanlarda bazı modern altyapı geliştirmelerine başladı. Şehir merkezi, başkentte öngörülen birkaç modernizasyon çabaları içerisinde olmasına rağmen yeterli değildir.


Leave A Reply