Portakallar Savaşı, 1801 Fransa, İspanya Arasında Gerçekleşen Savaş

0

Portakallar Savaşı nedir? Ne zaman olmuştur? Hangi ülkeler arasında nerede gerçekleşmiş ve sonuçları ne olmuştur? Tarihi bilgiler.

Portakallar Savaşı, Fransa ve İspanya’yla Portekiz arasında kısa süren çatışma (1801). Savaş, Napoleon’un Portekiz’i Fransa’nın nüfuz alanı haline getirmek ve Portekiz topraklarının önemli bir bölümünü ele geçirmek istemesi üzerine çıkmıştır.

Manuel de Godoy'un Kraliçe için portakal toplatmasını tasvir edildiği resim

Manuel de Godoy’un Kraliçe için portakal toplatmasını tasvir edildiği resim

Nisan 1801’de Portekiz’e giren Fransız kuvvetleri 20 Mayıs’ta Manuel de Godoy komutasındaki İspanyol birliklerince de desteklendi. Portekiz’in ağır yenilgisiyle sonuçlanan çarpışma sonunda İspanya sınırındaki Olivenza kentini ele geçiren Godoy, yakınlardaki Elvas’tan toplattığı portakalları İspanya kraliçesine yollayarak Lizbon’a doğru ilerleyeceğini bildirdi. Savaş adını bu olaydan alır.

İşgalin sonunda Portekiz, limanlarını İngiliz gemilerine kapatmayı, Fransızlara ticari ayrıcalıklar tanımayı, Ölivenza’yı İspanya’ ya, Brezilya’nın bir bölümünü ise Fransa’ya vermeyi ve savaş tazminatı ödemeyi kabul ettiği Badajoz Barışı (Haziran 1801) adlı antlaşmayı imzaladıysa da, Napoleon’un emriyle bu antlaşma yürürlüğe girmedi ve Portekiz Fransa’yla İspanya arasında paylaştırıldı.

Arka planda Yaşanan Olaylar

1800 yılında, Başkonsolos Bonaparte ve müttefiki İspanyol başbakanı ve Generalissimo Manuel de Godoy, nihayetinde kıtadaki son İngiliz müttefiki Portekiz’i İngiltere ile ittifakını sonlandırmasını talep etti. Portekiz bu talebi şiddetle reddetti ve Nisan 1801’de Fransız birlikleri ülkeye geldi. Manuel de Godoy komutası altında İspanyol birlikleri tarafından desteklendiler.

İspanya’ya Portekiz saldırısı 20 Mayıs sabahı başladı ve ana Garnizon Kasabası ve Elvas’ın Tahkimatı ile Campo Maior, Olivença (İspanyolca Olivenza) ve Juromenha’nın yer aldığı Portekiz sınır bölgesine odaklandı. İspanyol Ordusu’nun ana gücü Elvas’a, iki bölüm Campo Maior’a, bir başka bölüm Olivença ve Juromenha’ya ilerledi. Tahkimatı tamamlanmadan ve sadece birkaç yüz asker tarafından savunulmadan, milislerin çoğu, Olivença ve yakındaki Juromenha hızla İspanyol kuvvetlerine teslim oldu.

Teğmen-Albay Dias Azevedo komutasındaki Campo Maior Portekizli garnizonu, saldırıyı 17 gün boyunca direndi ve İspanyolları kuşatmasındaki iki tüm bölünmeyi sürdürmeye zorladı. Ana İspanyol gücü – Godoy’ın doğrudan komutası altında – Elvas’a saldırmaya çalıştı, ancak General Francisco de Noronha tarafından yönetilen güçlü Portekiz garnizonu tarafından kolayca kovuldu. İspanyol birlikleri daha sonra kaleden güvenli bir mesafeye çekildi ve Godoy savaşın sonuna kadar tekrar saldırmaya cesaret edemedi. Savaş, bir çıkmaza girdi, İspanyol kuvvetlerinin çoğu kale kuşatmaları altında kaldı ve geri kalanı Portekiz içinde ilerlemek için Portekiz Ordusu’nun ana çekirdeği tarafından yapılan abluka ile yüzleşemedi. Buna rağmen Godoy, Elvas’ın dışından portakal topladı ve Lizbon’a gideceği mesajıyla İspanya Kraliçesi’ne gönderdi. Böylece çatışma “Portakal Savaşı” olarak tarihe geçmiştir.


Leave A Reply