Progesteron Düşüklüğü Belirtileri Zararları ve Tedavi Yolları Nelerdir?

0
Advertisement

Düşük progesteron nedir? Progesteron düşüklüğünün belirtileri ve zararları nelerdir? Progesteron düşüklüğünün tedavisi hakkında bilgi.

Progesteron Düşüklüğü

Progesteron nedir?

Progesteron bir kadın cinsiyet hormonudur. Her ay yumurtlamayı takip eden yumurtalıklarda üretilir. Adet döngüsünün ve hamileliğin sürdürülmesinin çok önemli bir parçasıdır.

kadın

Progesteron, döngünüzü düzenlemenize yardımcı olur. Ancak asıl görevi rahminizi hamilelik için hazır hale getirmektir. Her ay yumurtladıktan sonra, progesteron döllenmiş bir yumurtaya hazırlanmak için uterusun astarını kalınlaştırmaya yardımcı olur. Döllenmiş yumurta yoksa, progesteron seviyeleri düşer ve menstruasyon başlar. Döllenmiş bir yumurta uterus duvarına implant ederse, progesteron uterus astarını hamilelik boyunca korumaya yardımcı olur.

Progesteron, meme gelişimi ve emzirme için gereklidir. Başka bir kadın hormonu olan östrojenin bazı etkilerini tamamlar. Ayrıca adrenal hormonların öncüsü olan testosteron ile de çalışır. Erkekler sperm gelişimine yardımcı olmak için az miktarda progesteron üretir.

Düşük progesteron hakkında endişelenmeli miyim?

Progesteron çocuk doğurma yıllarında önemlidir. Yeterli progesteronunuz yoksa, hamile kalmakta sorun yaşayabilirsiniz. Yumurtalıklarınızdan biri bir yumurta bıraktıktan sonra progesteron seviyeleriniz yükselmelidir. Progesteron, döllenmiş bir yumurta alma beklentisiyle uterusun kalınlaşmasına yardımcı olur. Yeterince kalın değilse, yumurta implante olmaz.

Advertisement

Hamile olmayan kadınlarda düşük progesteron belirtileri şunları içerir:

 • baş ağrısı veya migren
 • anksiyete veya depresyon dahil duygudurum değişiklikleri
 • adet döngüsünde düzensizlik

Düşük progesteron hamile olmayan kadınlarda anormal uterin kanamaya neden olabilir. Düzensiz veya eksik dönemler, kötü çalışan yumurtalıklara ve düşük progesterona işaret edebilir.

Hamile kalırsanız, bebeğiniz doğana kadar rahminizi korumak için progesterona ihtiyacınız vardır. Vücudunuz, göğüs hassasiyeti ve bulantı da dahil olmak üzere hamilelik belirtilerinin bir kısmına neden olan progesterondaki bu artışı üretecektir. Progesteron seviyeleriniz çok düşükse, uterusunuz bebeği vadesi gelene kadar taşıyamayabilir.

Hamilelik sırasında, düşük progesteron belirtileri lekelenme ve düşük yapma içerir. Düşük progesteron ektopik gebeliği gösterebilir. Bu düşük veya fetal ölüme neden olabilir.

Progesteron tamamlayıcı olmadan östrojen baskın hormon haline gelebilir. Bu, aşağıdakileri içeren semptomlara neden olabilir:

 • kilo almak
 • cinsel dürtü, ruh hali değişimleri ve depresyonda azalma
 • düzensiz adet döngüsü, ağır kanama
 • meme hassasiyeti, fibrokistik göğüsler
 • miyomlar
 • safra kesesi sorunları

Seviyeleri anlama ve test etme

Bir progesteron testi (PGSN) doktorunuzun progesteron seviyelerinizin çok düşük olup olmadığını söylemesine yardımcı olabilir. Bu, herhangi bir hazırlık gerektirmeyen basit bir kan testidir.

Advertisement

Test neden hamile kalmakta zorlandığınızı gösterebilir. PGSN testi, hormon replasman tedavisini veya yüksek riskli bir gebeliğin sağlığını izlemek için kullanılabilir. Progesteron seviyeleri genellikle hamilelik sırasında normalden daha yüksektir. Birden fazla bebeğiniz varsa daha da yüksektir.

Erkekler, çocuklar ve postmenopozal kadınların hepsi, doğurganlık yıllarındaki kadınlardan daha düşük progesteron düzeylerine sahiptir. “Normal” progesteron seviyesi olarak kabul edilen şey kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlıdır. Kadınlarda, diğer faktörler hamile olup olmadığınızı ve adet döneminizin zamanına göre değişir. Progesteron seviyeleri menstrüel siklus boyunca dalgalanır. Adet döneminizden yaklaşık yedi gün önce zirve yaparlar. Ve seviyeler bir gün içinde değişebilir.

Kötü işleyen yumurtalıklar kötü progesteron üretimine neden olabilir. Menopoz sırasında östrojen ve progesteron seviyelerinin düşmesi doğaldır.

Düşük progesteron hakkında ne yapabilirim?

Düşük progesteron belirtileriniz olmayabilir ve tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, hormon tedavisi faydalı olabilir. Hormon tedavisi progesteron seviyelerini arttırır ve uterus astarınızı kalınlaştırmaya yardımcı olabilir. Bu, sağlıklı bir hamilelik geçirme şansınızı artırabilir.

Menstrüel düzensizlikler ve anormal kanama hormon tedavisi ile düzelebilir. Menopozun şiddetli semptomları için, hormon tedavisi genellikle östrojen ve progesteron kombinasyonunu içerir. Progesteron olmadan östrojen alan kadınlar, endometriyal kanser gelişme riski altındadır.

Progesteron takviyesi için tedavi seçenekleri şunları içerir:
 • topikal veya vajinal olarak kullanılabilen kremler ve jeller
 • doğurganlık sorunlarına neden olan düşük progesteronu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan fitiller
 • Provera gibi oral ilaçlar

Hormon tedavisi (sadece östrojen veya östrojen ve progesteron kombinasyonu) aşağıdaki gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir:

 • sıcak basmaları
 • gece terlemeleri
 • vajinal kuruluk

Bazı kadınlar için progesteron ruh halini iyileştirir. Oral progesteron yatıştırmayı kolaylaştırarak sakinleştirici bir etki sağlayabilir.

Hormon tedavisi aşağıdakilerin riskini artırabilir:

 • kalp krizi ve inme
 • kan pıhtıları
 • safra kesesi sorunları
 • belirli meme kanseri türleri

Aşağıdaki hastalıklarla ilgili geçmişiniz varsa doktorunuz muhtemelen hormon tedavisine karşı tavsiyede bulunacaktır:

 • meme kanseri
 • endometriyal kanser
 • karaciğer hastalığı
 • kan pıhtıları
 • inme

Düşük progesteron seviyelerini yükseltmek için doğal ilaçlar şunları içerir:

 • progesteron seviyelerini korumak için gerekli olan B ve C vitaminleri alımınızı arttırmak
 • kabuklu deniz ürünleri gibi çinko içeren daha fazla yiyecek yemek
 • Vücudunuz stres altındayken progesteron yerine kortizol saldığı için stres seviyelerini kontrol eder

Progesteron genellikle menopozal hormon dengesizliği semptomları yaşayan kadınlarda desteklenmez. Bunun nedeni menopoz semptomlarına çoğunlukla düşük östrojen seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Advertisement

Hormon replasmanı bazı riskler taşır, bu nedenle bunları doktorunuzla tartışmanız önemlidir. Vücudunuza doğal olarak oluşan hormonlarınızla aynı görünecek şekilde formüle edilmiş reçeteli ilaçlar vardır. Bunlara bazen “biyosiderik hormonlar” denir. Bunlar daha uygun görünse de, diğer reçeteli formülasyonlarla aynı risklere sahiptirler.

Özeti;

Düşük progesteron erkekler ve kadınlar için farklı sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, düşük progesteronun çözülmesine yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Hormon tedavisi, özellikle postmenopozal kadınlar için uzun süreli bir çözüm olabilir.

Hangi tedavinin en iyi olacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Hormon tedavisinin sonuçlarını görmek birkaç hafta sürebilir. Ve her yıl tedavi planınızı yeniden değerlendirmek için doktorunuzla birlikte çalışabilirsiniz.


Leave A Reply