Prokaryot ve Ökaryot Hücre Nedir? Özellikleri Nedir?

0
Advertisement

Prokaryot hücre ve ökaryot hücre ne demektir? Prokaryot ve ökaryot hücrelerin genel özellikleri nelerdir? Prokaryot hücre ve ökaryot hücre Hakkında bilgi

Prokaryot ve Ökaryot Hücre Nedir? Özellikleri Nedir?

Hücreler, çekirdek zarlarının bulunup bulunmamasına göre, prokaryot ve ökaryot hücreler olmak üzere iki gruba ayrılır.
Hücre
*** Prokaryot hücrelerde çekirdek zarı bulunmaz. Kalıtım materyali olarak bulunan DNA, çember şeklinde olup, sitoplazmada yer alır. Bu tip hücrelerde, ökaryot hücrelerde bulunan ribozom dışındaki hücre organelleri bulunmaz. Metabolik reaksiyonlar, sitoplazmada bulunan enzimlerle gerçekleştirilir. Bakteri ve arke alemindeki canlılar prokaryot hücre yapısına sahiptir.

*** Ökaryot hücrelerde kalıtım materyali olan kromozomlar (DNA), çekirdek zarı ile sitoplazmadan ayrılmış ve belirgin bir yapı halini almıştır. Protista, mantarlar, bitkiler ve hayvanlar ökaryotik hücre tipine sahiptir.

Bir hücreli canlılar, her türlü hayatsal aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirebilirler. Bu durumun en önemli dezavantajı ise, yaralanma durumunda hayatın sona ermesidir.

Çok hücreli ve gelişmiş yapılı canlılarda, hücrelerin çoğu ortamla doğrudan temas halinde değildir.

Bunun için, solunum gazlarının taşınması, artıkların atılması, besinlerin iletilmesi, yapılar arasında koordinasyonun sağlanması ve çoğalmanın gerçekleştirilmesi gibi bir çok sorunla karşılaşırlar. Bütün bu ve benzeri sorunlar organ ve sistemlerin oluşturulmasıyla çözümlenmiştir.

Advertisement

Leave A Reply