Prosper Brugiere Barante Kimdir? Fransız Devlet Adamı ve Yazar

0

Prosper Brugiere Barante kimdir? Fransız bir devlet adamı ve aynı zamanda tarhsel olayları edebi bir üslup ile betimlemiş bir yazar.

Prosper Brugiere Barante

Prosper Brugiere Barante (d. 10 Haziran 1782, Riom – ö. 21 Kasım 1866, Le Dorat, Fransa), Bourbon henadanının yeniden tahta çıktığı dönemde liberal görüşleriyle tanınan devlet adamı, tarihçi, siyaset yazarı.

Öykülemeci romantik tarih okulunun önde gelen üyelerindendir. Tarihsel olayları edebi bir üslupla betimlemiş, yazılarına günlük olaylarla ilgili bir röportajı andıran canlı ve sıcak bir hava katmıştır. Paris’te Politeknik Okulu’nda öğrenim gördükten sonra ilk devlet hizmetine 1802’de başladı.

1806’da danıştay denetçiliğine atandı. Çeşitli siyasal görevlerle Almanya, Polonya ve İspanya’ya gitti. Daha sonra Bressuire vali yardımcısı (1807) ve Vendee valisi (1809) oldu. Yüz Gün sırasında Loire-İnferieure valiliğini üstlendi. Bourbonların ikinci kez tahta çıkmasından (1815) sonra danıştay üyesi ve içişleri bakanlığı müsteşarı oldu. 1819’da soyluluk unvanı aldı, bu konumunu kullanarak liberal reformlara önayak olmaya çalıştı. Ama bunun üzerine Kardinal Richelieu tarafından görevden alındı. Louis-Philippe’i iktidara getiren 1830 Dev-rimi’nden sonra Torino (1830) ve Petersburg (1835) büyükelçiliklerine atandı. Tüm Louis-Philippe döneminde yönetimin destekçileri arasında yer aldı. 1848’de monarşinin devrilmesinden sonra siyasal yaşamdan çekildi.

En önemli tarih yapıtı olan Histoire des ducs de Bourgogne’un (1824-28; Burgonya Düklerinin Tarihi) yayımlanmasından hemen sonra Academie Française’e kabul edildi. Bu yapıt, kıvrak öyküleme yeteneği, üslubunun arılığı ve yerel özellikleri başarıyla aktarması dolayısıyla büyük övgü toplamakla birlikte, eleştirel kavrayıştan ve bilimsel bakış açısından yoksundu.

Barante’nin öteki tarih çalışmaları arasında Histoire de la Convention Nationale (1851-53, 6 cilt; Ulusal Konvansiyon Tarihi) ve Histoire du Directoire de la Republique français (1855; Fransız Cumhuriyeti Direktuvarlığı Tarihi) sayılabilir. Barante, 18. yüzyıl Fransız edebiyatına ilişkin bir incelemenin yanı sıra, Jeanne d’Arc ve öteki bazı tarihsel kişilikler üzerine de yaşamöyküleri yazdı. Shakespeare ve Schiller’den yaptığı çevirilerle de tanındı. Siyasal yazılarında dönemin aristokrasisine ve toplumsal düzene ilişkin çağdaş görüşleri ele aldı.


Leave A Reply