Prostatit: Prostat İltihabı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Prostatit olarak da bilinen Prostat iltihabı nedir, nasıl bir hastalıktır? Prostat iltihabı nedenleri, türleri ve belirtileri nelerdir, nasıl teşhis ve tedavi edilir?

prostat

Prostatit: Prostat İltihabı

Prostatit, erkeklerde mesanenin hemen altında bulunan küçük bir bez olan prostatın iltihaplanmasıdır. Prostat, spermi taşıyan ve meninin yüzde 50 ila 75’ini oluşturan seminal sıvının üretilmesinden sorumludur. Prostatit prostat bezinde başlamasına rağmen, iltihap prostatınızın etrafındaki bölgeye yayılabilir.

Prostatit türleri aşağıdakileri içerir:

Kronik prostatit. Bu en yaygın prostatit türüdür ve genellikle aylarca sürer. Bakteri bulunmayan herhangi bir kronik prostatit bu kategoriye girer.

Akut bakteriyel prostatit. Bu, prostatitin en şiddetli ve en az görülen şeklidir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Ateş, titreme ve kanlı meni gibi şiddetli semptomlarla aniden ortaya çıkar. Bu tip acil tedavi gerektirir.

Advertisement

Kronik bakteriyel prostatit. Bu, zaman içinde gelip gidebilen daha hafif ve daha az yaygın bir enfeksiyondur. Belirtiler akut bakteriyel prostatite benzer olabilir ancak daha az şiddetlidir.

Asemptomatik prostatit. Doktorlar bazen ilgisiz bir muayene yaparken prostat iltihabını keşfederler. Belirtiler olmadan tedavi gerekli değildir.

Prostatitin belirtileri nelerdir?

Prostatit belirtileri üç semptomatik tipin her biri için farklılık gösterir.

Akut bakteriyel prostatitiniz varsa, şunları yaşayabilirsiniz:

 • Karnınızın alt kısmında, sırtınızın alt kısmında veya rektumda ağrı
 • penisinizin veya skrotumunuzun etrafında ağrı
 • acil idrar yapma ihtiyacı
 • idrar yapma veya mesanenizi tamamen boşaltma zorluğu
 • idrar yaparken ağrı
 • boşalırken ağrı
 • Üşüme
 • bir ateş
 • bulantı veya kusma

Ayrıca kötü kokulu veya bulanık idrarınız da olabilir. Kronik bakteriyel prostatitiniz varsa, benzer semptomlara sahip olabilirsiniz, ancak bunlar daha az şiddetli olacaktır.

Hem kronik hem de akut bakteriyel prostatit vakalarında, bakteriler idrar yoluna da girebilir ve idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olabilir.

Advertisement

Kronik prostatitin birincil belirtisi belinizde ağrı veya rahatsızlıktır:

 • alt sırt
 • Karın
 • rektum
 • genital bölge

Yukarıda listelenen semptomların çoğunun hafif versiyonlarını hala yaşayabilirsiniz.

Asemptomatik inflamatuar prostatitiniz varsa, herhangi bir belirti fark etmezsiniz.

Prostatite ne sebep olur?

Çoğu prostatite, mesane enfeksiyonu veya İYE’ye de neden olabilen bakteriler neden olur.

Özellikle 35 yaş üstü kişilerde prostatite neden olan en yaygın bakterilerden biri Escherichia coli’dir (E. coli). Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) da bakteriyel prostatite neden olabilir. Birçok vakada, kronik prostatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, prostat yaralanmaları veya bir bağışıklık sistemi durumu ile bağlantılı olabilir.

Kimler prostatite yakalanma riski altındadır?

Prostatit her yaşta ortaya çıkabilir, ancak görülme sıklığı 20 ila 40 yaş arasındaki kişilerde ve 70 yaşın üzerindeki kişilerde zirve yapar. 50 yaşın altındaki erkekler için prostatit en yaygın idrar yolu sorunudur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer faktörler de riskinizi artırabilir:

 • idrar sondası takılması
 • mesane enfeksiyonu
 • pelvik travma
 • geçmiş prostatit nöbetleri
 • prostat büyümesi
 • Prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi olmadan seks yapmak ve HIV pozitif olmak da prostatite yakalanma olasılığınızı artırır.

Prostatiti önleyebilir misiniz?

Birçok prostatit vakası önlenebilir değildir çünkü nedeni genellikle bilinmemektedir. Ancak bakteriyel prostatit riskinizi en aza indirmenin yolları vardır.

İyi bir genital hijyen sağlamak bakterileri uzak tutmaya yardımcı olur. CYBE’ler prostatite yol açabileceğinden, prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi ile seks yapmak da bu duruma yakalanma riskinizi azaltabilir.

Prostatit nasıl teşhis edilir?

Prostatitiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Belirtilerinizin diğer olası nedenlerini ekarte etmeleri gerekecektir. Örneğin, prostat büyümesi, sistit ve diğer bazı durumlar benzer semptomlara neden olabilir. Doktorunuz dijital rektal muayene olarak da bilinen fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuzun şişlik veya hassasiyet için prostatın bir kısmını hissetmesini sağlayan bu muayene sırasında prostat masajı da yapılabilir.

Prostata masaj yapmak bezde biriken seminal sıvının salınmasına neden olur ve doktorunuz bu sıvıda bakteri olup olmadığını test etmek isteyebilir.

Advertisement

Bazı durumlarda doktorunuz ek bir tanı adımı önerebilir. Bu şunlar olabilir:

 • BT taraması
 • özellikle rektal muayeneniz atipik ise bir MRI
 • transrektal ultrason
 • mesanenize ve prostat bezinize bakmak için idrar yolunuza küçük bir tüpün yerleştirildiği bir prosedür olan sistoskopi

Doktorunuz muhtemelen laboratuvar testleri için kan, idrar veya meni örnekleri de almak isteyecektir. Bunlar, sahip olduğunuz prostatit türünü veya buna neden olan belirli bakterileri belirlemeye yardımcı olabilir.

Prostatit nasıl tedavi edilir?

Bakteriyel prostatit tanısı alırsanız, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik türü ve tedavi süresi, semptomlarınıza neden olan bakteri türüne bağlı olarak değişecektir.

Doktorunuz ayrıca ağrı kesiciler veya alfa-blokerler de reçete edebilir. Alfa-blokerler, idrar akışını kontrol etmenize yardımcı olan kas olan üretral sfinkterin kas spazmlarını azaltır. Sfinkter, prostatit iltihabına yanıt olarak spazm geçirebilir.

Doktorunuz ayrıca ağrıyı azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar, ısı terapisi veya düzenli prostat masajları önerebilir. Bakteriyel olmayan prostatit tedavisi genellikle rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmaya yöneliktir ve spesifik semptomlarınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Kronik prostatit semptomlarında düzenli alevlenmeler yaşıyorsanız, sıklıklarını ve yoğunluklarını azaltabilecek fizik tedavi gibi alternatif stratejiler hakkında doktorunuzla konuşun.

Genel görünüm nedir?

Çoğu insan akut bakteriyel prostatit tedavisine iyi yanıt verir. Kronik prostatitin tedavisi daha zordur, ancak genellikle yönetilebilir. Özel durumunuz, tedavi planınız ve görünümünüz hakkında doktorunuza danışın.

Özetle

Prostatit, tüm erkeklerin yüzde 10’una kadarını etkileyen son derece yaygın ve bazen kronik bir durumdur. Bilinmeyen bir dizi nedeni olmasına ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilmesine rağmen, idrar yolundaki bakteriyel bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir.

Genital veya rektal bölgenizde olağandışı bir ağrı veya hassasiyet hissediyorsanız, özellikle de ağrı, ateş veya benzer yaygın semptomlar yaşıyorsanız bir doktora danışın.

Advertisement


Leave A Reply