PSA (Prostat Spesifik Antijen) Testi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Yüksekliği

0
Advertisement

PSA (Prostat Spesifik Antijen) Testi Nedir? PSA Testi neden ve nasıl yapılır? Test neden gerekli olur ve sonuçlar neyi gösterir, yüksekliğinin anlamı.

test tüpü

Kaynak: pixabay.com

PSA testi nedir?

Prostat spesifik antijen (PSA) testi, bir erkeğin kanındaki PSA seviyesini ölçer. PSA, mesanenizin hemen altındaki küçük bir bez olan prostatınızın hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. PSA, tüm vücudunuzda her zaman düşük seviyelerde dolaşır.

Bir PSA testi hassastır ve ortalamadan daha yüksek PSA seviyelerini tespit edebilir. Herhangi bir fiziksel semptom ortaya çıkmadan önce yüksek PSA seviyeleri prostat kanseri ile ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, yüksek PSA seviyeleri, PSA seviyenizi artıran kanserli olmayan bir durumunuz olduğu anlamına da gelebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, prostat kanseri, erkekler arasında melanom dışı cilt kanseri dışında en yaygın kanserdir. Tek başına bir PSA testi, doktorunuzun teşhis koyması için yeterli bilgi sağlamaz. Ancak doktorunuz belirtilerinizin ve test sonuçlarınızın kanserden mi yoksa başka bir durumdan mı kaynaklandığına karar vermeye çalışırken PSA testinin sonuçlarını dikkate alabilir.

PSA testi hakkında tartışmalar

PSA testleri tartışmalı çünkü doktorlar ve uzmanlar erken teşhisin faydalarının yanlış teşhis risklerinden daha ağır basıp basmadığını bilmiyor. Tarama testinin gerçekten hayat kurtarıp kurtarmadığı da belli değil.

Test çok hassas olduğundan ve düşük konsantrasyonlarda artan PSA sayılarını saptayabildiğinden, yaşamı tehdit etmeyecek kadar küçük olan kanseri saptayabilir. Aynı şekilde, çoğu birinci basamak hekimi ve ürolog, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde bir tarama testi olarak PSA’yı tercih ediyor. Buna aşırı teşhis denir. Küçük bir büyümenin tedavisinden daha fazla erkek, kanserleri teşhis edilmeden bırakıldığından daha fazla komplikasyon ve yan etki riskleriyle karşı karşıya kalabilir.

Advertisement

Bu küçük kanserlerin büyük semptomlara ve komplikasyonlara neden olacağı şüphelidir çünkü prostat kanseri, çoğu durumda olmasa da çoğu durumda çok yavaş büyüyen bir kanserdir.

Ayrıca tüm erkekler için normal kabul edilen belirli bir PSA seviyesi yoktur. Ulusal Kanser Enstitüsü’nün bildirdiğine göre, geçmişte doktorlar mililitrede 4.0 nanogram veya daha düşük bir PSA seviyesini normal olarak kabul ediyorlardı.

Bununla birlikte, son araştırmalar, daha düşük PSA seviyelerine sahip bazı erkeklerin prostat kanserine sahip olduğunu ve daha yüksek PSA seviyelerine sahip birçok erkeğin kansere sahip olmadığını göstermiştir. Prostatit, idrar yolu enfeksiyonları, bazı ilaçlar ve diğer faktörler de PSA seviyelerinizin dalgalanmasına neden olabilir.

PSA testi neden gereklidir?

Tüm erkekler prostat kanseri riski altındadır, ancak birkaç popülasyonun bunu geliştirmesi daha olasıdır. Bunlar şunları içerir:

 • yaşlı erkekler
 • Afrikalı-Amerikalı erkekler
 • ailesinde prostat kanseri öyküsü olan erkekler

Doktorunuz prostat kanserinin erken belirtilerini taramak için bir PSA testi önerebilir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, doktorunuz büyümeleri kontrol etmek için dijital bir rektal muayene de kullanabilir. Bu muayenede, prostatınızı hissetmek için rektumunuza eldivenli bir parmak yerleştireceklerdir.

Doktorunuz prostat kanseri testine ek olarak PSA testi de isteyebilir:

Advertisement
 • Fizik muayene sırasında prostatınızda bulunan fiziksel anormalliğe neyin neden olduğunu belirlemek için
 • prostat kanseri teşhisi konduysa, tedaviye ne zaman başlayacağınıza karar vermenize yardımcı olmak için
 • prostat kanseri tedavinizi izlemek için

PSA testine nasıl hazırlanırım?

Doktorunuz bir PSA testi yaptırmanızı isterse, aldığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler veya takviyeleri bildiğinden emin olun. Bazı ilaçlar test sonuçlarının yanlışlıkla düşük çıkmasına neden olabilir.

Doktorunuz ilacınızın sonuçları etkileyeceğini düşünürse, farklı bir test isteyebilir veya sonuçlarınızın daha doğru olması için ilacınızı birkaç gün kullanmamanızı isteyebilir.

PSA testi nasıl uygulanır?

Kanınızdan bir örnek daha ileri inceleme için bir laboratuvara gönderilecektir. Bir atardamardan veya damardan kan çekmek için, bir sağlık uzmanı genellikle dirseğinizin iç kısmına bir iğne sokar. İğne damarınıza girerken keskin, delici bir ağrı veya hafif bir acı hissedebilirsiniz.

Numune için yeterli kan topladıktan sonra, iğneyi çıkaracak ve kanamayı durdurmak için bölgeye baskı yapacaklardır. Daha fazla kanamanız ihtimaline karşı, yerleştirme bölgesine yapışkan bir bandaj koyacaklar.

Kan örneğiniz test ve analiz için bir laboratuvara gönderilecektir. Doktorunuza, sonuçlarınızla ilgili olarak sizi takip edip etmeyeceklerini veya gelip sonuçlarınızı tartışmak için bir randevu almanız gerekip gerekmediğini sorun.

PSA testinin riskleri nelerdir?

Kan almak güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, damarlar ve arterler boyut ve derinlik bakımından farklılık gösterdiğinden kan örneği almak her zaman kolay değildir.

Kanınızı alan sağlık hizmeti sağlayıcısı, yeterli kan almasına izin veren bir damar bulmadan önce vücudunuzun çeşitli yerlerindeki birkaç damarı denemek zorunda kalabilir.

Kan almanın başka riskleri de vardır. Bunlar aşağıdaki riskleri içerir:

 • bayılma
 • aşırı kanama
 • Baş dönmesi
 • delinme yerinde bir enfeksiyon
 • ponksiyon yerinde cilt altında toplanan bir hematom veya kan

Bir PSA testi de yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Doktorunuz daha sonra prostat kanseri olduğunuzdan şüphelenebilir ve aslında kanseriniz olmadığında prostat biyopsisi önerebilir.

PSA testinden sonra ne bekleyebilirim?

PSA seviyeleriniz yükselirse, nedenini öğrenmek için muhtemelen ek testlere ihtiyacınız olacaktır. Prostat kanseri dışında, PSA’daki artışın olası nedenleri şunlardır:

 • idrarın boşaltılmasına yardımcı olmak için mesanenize yakın zamanda bir kateter tüpünün yerleştirilmesi
 • mesaneniz veya prostatınız üzerinde son testler
 • idrar yolu enfeksiyonu
 • prostatit veya iltihaplı prostat
 • enfekte prostat
 • iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) veya genişlemiş prostat

Prostat kanseri riskiniz yüksekse veya doktorunuz prostat kanseri olabileceğinizden şüpheleniyorsa, prostat kanserini saptamak ve teşhis etmek için daha geniş bir test grubunun parçası olarak bir PSA testi kullanılabilir. İhtiyacınız olabilecek diğer testler şunları içerir:

Advertisement
 • dijital rektal muayene
 • ücretsiz bir PSA (fPSA) testi
 • tekrarlanan PSA testleri
 • prostat biyopsisi


Leave A Reply