Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları – Okul Öncesi Sayıları Öğreten Etkinlikler

0

Okul öncesi çocuklar için 1 den 10 a kadar olan sayıları, rakamları boyama sayfaları, boyama çizimleri. Sayıları öğrenme etkinlikleri.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Sayı, saymak, ölçmek ve etiketlemek için kullanılan matematiksel bir nesnedir. 1, 2, 3, 4 vb. Doğal sayılardır. Sayılar, rakamlar ile gösterilir, isimleri ile dilde temsil edilebilir.

Advertisement

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

İnsanlar sayıları temsil etmek için semboller kullanırlar; onlara sayı diyorlar. Numaraların kullanıldığı yaygın yerler, telefon numaralarında olduğu gibi etiketleme için, seri numaralarında olduğu gibi sipariş vermek veya bir kitabı tanımlayabilen benzersiz bir numara olan ISBN’de olduğu gibi benzersiz bir tanımlayıcı koymak içindir.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Sıra sayıları, bir küme veya dizideki belirli bir öğeyi belirtmek için kullanılır (birinci, ikinci, üçüncü).

Advertisement

Bir şeyleri 1’den saymaya başlarız. 1, 2, 3, 4, … sayılarına sayma sayıları denir. Orada olan ve artık olmayan bir şeyi nasıl sayarız? Örneğin, 4 yavru varsa ve şimdi yoksa. Hiçbirini veya hiçbir şeyi nasıl göstermeyiz? Hiçbir şey göstermek için Sıfır (0) kullanıyoruz.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Sayılar, saymanın yanı sıra başka şeyler için de kullanılır. Şeyler ölçülürken sayılar kullanılır. Dünyanın nasıl çalıştığını incelemek için sayılar kullanılır. Matematik, dünyayı öğrenmek ve bir şeyler yapmak için sayıları kullanmanın bir yoludur. Doğal dünyanın kurallarının incelenmesine bilim denir. Bir şeyler yapmak için sayıları kullanan işe mühendislik denir.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Sayılara sembol vermenin farklı yolları vardır. Bu yöntemlere sayı sistemleri denir. İnsanların kullandığı en yaygın sayı sistemi, on sayı sistemidir. Onluk sayı sistemine ondalık sayı sistemi de denir.

Advertisement

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

On temel sayı sistemi yaygındır çünkü insanların on el parmağı ve on ayak parmağı vardır. On sayı tabanlı sistemde kullanılan 10 farklı sembol {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9} vardır. Bu on sembole rakam denir.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Bir sayı için bir sembol bu on rakamdan oluşur. Rakamların konumu, sayının ne kadar büyük olduğunu gösterir. Örneğin, ondalık sayı sistemindeki 23 sayısı gerçekten (2 çarpı 10) artı 3 anlamına gelir ve 101, 1 çarpı yüz (= 100) artı 0 çarpı 10 (= 0) artı 1 çarpı 1 (= 1) anlamına gelir.

Rakam (Sayı) Boyama Sayfaları

Advertisement

Makineler için kullanılan, başka bir sayı sistemi daha yaygındır. Makine sayı sistemi, ikili sayı sistemi olarak adlandırılır. İkili sayı sistemi, iki temel sayı sistemi olarak da adlandırılır. İki temel sayı sisteminde kullanılan iki farklı sembol (0 ve 1) vardır. Bu iki sembole bit adı verilir.


Leave A Reply