Refleks Nedir? Kısa Bilgi

0
Advertisement

Refleks Nedir? Refleks Çeşitleri nelerdir? Kısaca refleksin özellikleri, çeşitleri, örnekleri hakkında bilgi.

refleksRefleks; Sinir sistemimizin özelliklerinden biridir. Çevreden gelen her hangi bir uyarma karşısında, bilincin, istemin etkisi olmadan, vücudun daima aynı hareketi yapmasına refleks denir.

Dizkapağı refleksini ele alalım. Dizkapağının biraz aşağısına bir çekiçle hafifçe vurulacak olursa, oradaki sinirin aldığı uyarma doğruca omurilikteki merkeze gider. Duyu sinirlerinin götürdüğü bu uyarma omurilikte hareket sinirine atlar, uyluk kasına gelir. Bu kasın kasılması sonucu olarak bacağın alt kısmı öne doğru kalkar.

Bu çeşit tepkenin dışında heyecana, şarta bağlı refleksler de vardır. Heyecan refleksleri gülme, ağlama olarak kendini gösterir. Şarta bağlı refleksler ise, sinir sisteminin uzun süren durumlar sonunda edindiği reflekslerdir.

Refleksler ya yalın, ya da karmaşık olabilir. Yalın reflekslerde uyarmayı alan hücre sinir akımını tepki cihazına yollayacak hücreyle aralıksız temastadır. Kas-kemik, deri refleksleri bu çeşide girer.

Advertisement

Karmaşık reflekslerde ise uyarmayı alan hücreyle sinir akımını tepki cihazına götürecek olan hücrenin arası uzaktır. Bu durumda sinir sisteminin başka kısımları araya girer.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply