Ren Geyiği Hakkında Bilgi

0

Ren Geyiği nasıl bir hayvandır? Ren geyiğinin özellikleri, beslenmesi, üremesi, yaşam koşulları hakkında bilgi.

Ren Geyiği Hakkında Bilgi

ren-geyigiRen Geyiği; (Lat. Rangifer tarandus) Çiftparmaklılar takımının, Geyikgiller familyasından bir memeli hayvandır.

Günümüzde yaklaşık 24 alt türüyle Asya ve Avrupa’nın kuzey bölgeleri, Grönland, Kuzey Amerika, Labrador ve Alaska’nın dağlarında yaşar. Avrupa’da, güney Norveç’te de en az sayıda bulunan türleri vardır. Uzunluğu 180-190 cm, omuz yüksekliği 100-110 cm, kuyruğu 15 cm’dir. Dişilerin boynuzlan erkeklere göre daha az gelişmiştir. Ayrıca yaşam alanlarına göre boynuzlan farklılık gösterir. Postu sert, uzun ve sık tüylerle kaplıdır. Renkleri boynuzlar gibi türlere göre değişiklik gösterir. Boyun ve baş tıknaz, bacakları alçaktır. Boyun ve göğüs yeleleri, vardır. Burunları tüylü, üst dudağı sarkıktır.

ren geyiği

Rengeyikleri liken ve yosunun yanı sıra, ilkbahar ve yazları tundra otlarını, cüce çalıları ve şu bitkilerini yerler. Kışın ormanlara çekildiklerinde ağaç filizleri, otlar ve likenler başlıca besin kaynaklarıdır. Büyük sürüler halinde dolaşırlar. Çok hızlı koşarlar. Sonbaharda, tundradan ormana göç edildiğinde yol boyunca birlikte kaldıkları dişiler için kavgalar ederler. İlkbaharda sürüler yeniden geri dönerler. 8 aylık gebelik döneminden sonra dişiler yolda yavrularını doğururlar. Rengeyikleri yaşadıkları bölge halkları için çok önemli hayvanlardır. Finliler, Laponlar, Ostyaklar, Samoyedler, Tunguzlar, Koraklar ve Kanada Eskimoları için rengeyiği yaşamın özü, zenginlik kaynağıdır. Bu halklar rengeyiğini çekme ve binek hayvanı olarak kullanırlar. Sütünden, etinden, derisinden yararlanırlar. Yeni-dünya geyiklerinin hiçbiri bunlar kadar evcilleştirilememiştir.

Peki, Ren geyikleri nerede yaşıyor?

Yerli geyikler çoğunlukla 18. yüzyılda insanlar tarafından bulundukları kuzey İskandinavya, Rusya ve İzlanda’da bulunur.

Ren geyikleri büyük sürülerde mi yaşıyorlar?

Evet öyle her yerde 50.000 ila 500.000 ren geyiği sürüleri halinde yaşarlar.

Ne yiyorlar?

Vejeteryanlar, yani bu et yemedikleri anlamına geliyor. Esas olarak liken, mantarlar ve yapraklar.

Hızlı koşabilirler mi?

Kesinlikle koşailirler. 36-48mph arasındaki hızlarda koşabilirler. Usain Bolt gezegenindeki en hızlı adamı ve 27mph’de koşuyor.


Leave A Reply