René Philombe Kimdir?

0
Advertisement

René Philombe Kimdir? Kamerun’lu yazar, romancı , şair ve gazeteci olan René Philombe hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

René Philombe Kimdir?

René PhilombeRene Philombe, asıl adı philippe-louis ombede (13 Kasım 1930, Ngaoundéré, Kamerun – 25 Ekim 2001, Yaoundé, Kamerun), Kamerunlu romancı, şair, gazeteci, oyun ve deneme yazan.

Genç yaşta siyasal ve kültürel etkinlikler içinde yer aldı. 1949’da polis oldu. Polislerin sendikalaşmasında önemli bir rol oynadı ve Douala’daki sendikanın sekreterliğine getirildi. 1950’lerin ortalannda belkemiğin-deki bir hastalık sonucu sakat kalınca, yazmaya ağırlık verdi. 1957’de yazdığı Lettres de ma cambuse (1964; Kulübemden Öyküler) ile Academie Française’in verdiği Mottard Ödülü’nü kazandı. Öbür yapıtları arasında, adil olmayan evlilik âdetlerini konu aldığı Sola, ma cherie (1966; Sola, Sevgilim) ve küçük bir köyde bir misyonerin sömürge yönetimiyle çatışmasını anlattığı Un Sorcier blanc â Zangali (1970; Zangali’de Bir Beyaz Büyücü) adlı romanla-n ile şiirlerden oluşan bir roman olarak nitelendirilen Choc antichoc (197S) ve bir trajedi olan Africapolis (1978) sayılabilir. Son iki yapıt, diktatörlük baskısı altındaki yaşamın yarı örtük alegorileridir.

Philombe, Kamerunlu Ulusal Şair ve Yazarlar Birliği’nin (1960) kurucularından biridir; ayrıca birliğin genel sekreterliğini de üstlendi. Yurtsever edebi etkinlikleri yüzünden uzun yıllar hapsedildi. 1981’de, evinde göz hapsinde tutulma koşuluyla serbest bırakıldı, ama çalışmalarının tümüne el kondu.


Leave A Reply