Renklerine Göre Çiçeklerin Anlamları

0

Renklerine göre çiçekler ne anlama gelir? Değişik renkli çiçeklerin verdikleri mesajları, çiçeklerin dili hakkında bilgi.

renkli-cicekler Çiçeklerin Dili

Beyaz Çiçekler. — Genellikle sâflık, temizlik duygusu aşılarlar. Dinlendirici, yatıştırıcı etkileriyle yorgun ruhlarımıza huzur verirler: Manolya, zambak, nilüfer gibi… Hemen hemen herkes beyaz çiçekleri sever. Saflık timsali oluşundan dolayı gelin elbise, çiçek ve başları beyazdan yapılır. Son zamanlarda kullanılan pastel renkli gelinlikler Batı’da ancak ikinci defa evlenen kimselerin gelinliğidir, dul gelini ifade ederler.

Çok Koyu Renkli Çiçekler. — Siyah gül, siyah orkide, çok koyu bordo yıldız çiçeği, lâleler gibi çok koyu renkli çiçekler çevresinde matem havası yaratır, ruhlarımızı daraltıp karamsarlık verirler. Tek başlarına ağır, karanlık, resmi bir görünüşleri vardır. Evlerde ağır renkler arasında tek başına kullanılmamalıdır. İfade ettikleri karamsar, ağır hava yardımcı renklerle yumuşatılmalıdır. Koyu bir dekor içerisinde koyu renklerle çiçeklendirilmiş bir oda orada yaşayanları karamsarlığa, melankoliye sürükler, yorucu olurlar. Modern ev süslemesinde iyi seçilmiş eşyalarla tek başına kullanılabilirler. Modern süslemede genel görünüş, renk uyumu süs eşyalarının bütünü ile elde edilir. Monoton döşenmiş parlak renkli bir odada vurgu işini gördükleri gibi renklerin şiddetini de azaltırlar.

Kırmızı Çiçekler. — Kuvvetli bir aşkın, bir ihtirasın, gösterişin, ateşli duyguların ifadesidirler. Gül, karanfil, lâle gibi kırmızı çiçekler genellikle herkesçe sevilirler. Kırmızı, Türkler’in en sevdiği renklerden biridir. «Türk’ün gözü aldadır» atasözü bunu çok güzel belirtir. Modern ev süslemesinde nötr, monoton renk tonlarıyla birleştirilerek döşenmiş odada bu renkleri kırmızı, sıcaklığı ile, şiddetiyle tamamlar. Bulutlu bir günden fikir alarak açıklı, koyulu kurşuni renklerle bezenmiş bir odada (bu bir yemek odası olabilir) bir demet kırmızı çiçek çok yerinde kullanılmış olur.

Mavi Çiçekler. — Anemon, petunya, ortanca, kırmızı rengin tersine, duygulu rüyaların, denizlerin, gökyüzünün, gençlerin, genç ruhların içli ve huzur veren çiçekleridir. Alçak gönüllü, ağır başlı, sakin kimseler maviyi pek severler. Açık renk döşenmiş, bol ışık alan, aydınlık bir salonda mor çiçekler çok hoş bir manzara yaratır.

Mor Çiçekler. — Leylâk, orkide, mor menekşe, lâle gibi saray İp rın, kırallarm timsalidir. Genellikle kendini beğenmiş insanlar bu rengi çok severler.

Sarı Çiçekler. — Kasımpatı, sarı gül, mimoza gibi çiçekler olgunluk, bereket, huzur, sükûnet, anlayış, şefkat dolu hüzünlü bir aşk, güven, doğruluk, acı bir burukluk duygusu aşılarlar. Hayatın hüzünlü bir bitişinin ifadesini taşırlar. İçlerine turuncu, kırmızı gibi sıcak bir rengin karışması hüznü buruk bir neşeye çevirir. Böylece, sıcacık bir mevsim bitiminin arkada bıraktığı güneş ve ışığın timsali olurlar. Olgun ruhlu, sakin, dürüst, anlayışlı, şefkat ve sevgi dolu romantik asil duygulu kimseler sarıyı, sonbahar renklerini çok severler.

Yeşil Yaprak ve Çiçekler. — Kuşkonmaz, süs yaprakları, yeşil orkide bunların başlıcalarıdır. Yeşil gençliğin, umudun, yeniden doğuşun, ilk aşkın timsalidir. Dinlendirici, umut ve sükûnet vericidir. Her ruha hitap eder, insanların yaşama ve hayata bağlanma gücünü artırırlar. Ev içi süslemesinde rahatlıkla her rengin yanında kullanılabilirler. Çiçeklerde kullanıldıkları zaman onların değerlerini pek çok artırırlar.

Pembe Çiçekler. — Karanfil, bezelye çiçeği, gül, kadınlığın, tertemiz bir aşkın, zarafetin, tatlılık ve ılık duyguların timsalidir. Gençliğin, varolmanın sevincini taşırlar. Bütün kadınlar pembeyi sever. Çoğunlukla yatak odalarında kullanılır.

Kır Çiçekleri. — Kır menekşeleri, papatya, gelincik, dağ sümbülü, yonca çiçeği, kır çiçeklerinin başında gelir. Genç kızların, romantik genç ruhların timsalidir. Saflığın, temizliğin, yeni bir aşkın uyanışının ifadesidirler. En çok gençler sever. Ev içi süslemesinde kırlardan yararlanarak döşenmiş bir genç kız


Yorum yapılmamış

Leave A Reply