Richard Avedon Kimdir? Usta Fotoğrafçı Richard Avedon’un Hayatı Eserleri

0
Advertisement

Richard Avedon kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü moda fotoğrafçısı Richard Avedon’un hayatı, biyografisi, eserleri, fotoğrafları hakkında bilgi.

Richard Avedon

Richard Avedon

Richard Avedon 15 Mayıs 1923 tarihinde dünyaya geldi. Rus ve Yahudi kökenli bir ailenin çocuğuydu. Amerika Birleşik Devleti’nin en hızla gelişen şehirlerinden olan New York’ta farklı kültürden insanlarla etkileşim içerisinde büyüdü. Avedon’un babası Beşinci Cadde’de bir tekstil imalathanesinin sahibiydi. Büyük Buhran nedeniyle babası atölyesini kapatmak zorunda kaldı ve New York’un yoksul kesimlerine taşındı. Bu vesileyle, Richard Avedon, ilk modeli olacak Rus besteci Sergey Rahmaninov ile tanıştı.

Richard Avedon’un sanat ile tanışmasındaki en büyük etken Rahmaninov olmuştu.

Richard Avedon

İlk fotoğraf makinesine 12 yaşında sahip olan Richard Avedon’un fotoğrafçılığa olan ilgisi bu sayede iyice arttı. 1930 yıllara gelindiğinde Avedon ablasını da model olarak kullandı ve onun portrelerini çekmeye başladı.

Richard Avedon lise eğitimini yarıda bırakarak yoğunlaşmak istediği fotoğraf sanatıyla ilgili eğitim almaya başladı. Ardından, 1942 yılında, Columbia Üniversitesi’ne başladı. Babası bu sırada Richard’a Rolleiflex marka bir fotoğraf makinesi hediye etti. Bu hediyenin ardından Richard profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmaya başladı. O dönemde Richard Avedon daha çok ticari amaçlar ile fotoğraflar çekiyordu. Çalışmalarında donanmaya ait gemileri ile silahlar yer aldı.

Advertisement

Bu tarz çekimler yaptığı sırada New York’ta Alexey Brodovitch ile tanıştı. Brodovitch’ten çok faydalı fotoğrafçılık dersleri aldı.

1946 yılına gelindiğinde Richard Avedon, Alexey Brodovitch’in fotoğraf editörü olduğu Harper’s Bazaar adlı dergide kadrolu olarak çalışmaya başladı. 1966 yılında ise Vogue dergisi için çalıştı… Bir süre sonra kendi stüdyosunu kuran Richard Avedon, LIFE ve Vogue için fotoğraf çekmeye devam etti. 1980’li yıllarda ise fotoğraflarını Harper’s Bazaar için çekti.

Kariyeri boyunca ünlü isimlerle çalıştı.

1956 yılında çalışmalarını “Observations/Gözlemler” ismiyle çıkarttığı ve portrelerinin bulunduğu kitapta topladı. Fotoğrafın dışında diğer sanat dallarıyla da ilgilendi. 1957 yılında kendi yaşamını konu alan “Funny Face” adlı filmin görüntü danışmanlığını yaptı.

Richard Avedon’un en büyük özelliği moda fotoğrafları için birbirine zıt renkleri seçmesi ve bu karşıtlıkların renk tonlamasını ustaca ayarlamasıdır. Fotoğrafçılık hayatı boyunca portre çekimi yaptığı modellerinin kişiliklerini dramatik bir şekilde eserlerine yansıtmayı başardı.

Avedon kariyeri boyunca 10’dan fazla ödül kazandı. Bunlardan başlıcaları, 1989 Ömür Boyu Başarı Ödülü (Amerikalı Moda Tasarımcıları Konseyi), 1993 Fotoğraf Üstadı Ödülü (Uluslararası Fotoğraf Merkezi) ve 2003 Royal Photographic Society 150. Yıl Dönümü Ödülü’ydü…

1 Ekim 2004 tarihinde Richard Avedon, Teksas San Antonio’da hayatını kaybetti.

Advertisement


Leave A Reply