Richard Laurence Millington Synge Hayatı ve Bilime Katkıları Nelerdir?

0
Advertisement

Richard Laurence Millington Synge kimdir? Richard Laurence Millington Synge biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve bilime katkıları hakkında bilgiler.

Richard Laurence Millington Synge; (1914 – 18 Ağustos 1994), İngiliz kimyagerdir. Kimyada 1952 Nobel Ödülü’nü başka bir İngiliz kimyager olan Archer J. P. Martin ile, karmaşık karışımlarda yakından ilişkili kimyasal bileşikleri ayırmak için bir teknik olarak bölme kromatografisi üzerindeki çalışmaları nedeniyle paylaştı.

Bilime Katkıları:

Yün Endüstrileri Araştırma Derneği’nin (1939-1941) laboratuvarında çalışan Synge ve Martin, yün liflerinde asetillenmiş amino asitlerin ayrılması için etkili bir yöntem aradılar. Amino asitleri, su ve kloroform gibi karışmayan çözücüler arasında bölmeye çalışarak, organik çözücü kloroformu, içinde çözünmüş amino asitlerle birlikte kolondan geçirirken, bir silika jel sütunu üzerinde su fazının süspansiyonuna çarptılar. Bu prosedür, amino asitlerin başarılı bir şekilde ayrılmasına yol açtı.

Richard Laurence Millington Synge

Kaynak : wikipedia.org

Bölme kromatografisi tekniğini genişleterek, daha sonra bir süspanse edici ortam olarak filtre kağıdı kullandılar ve ikinci bir çözücü kullanarak 2 boyutlu ayırmalar elde ettiler. Synge ve Martin daha sonra tek tek amino asitlerin kağıt üzerindeki pozisyonunu ortaya çıkarmak için kağıda kimyasal ninhidrin püskürttüler. Kağıt kromatografisi tekniği, amino asit dizilerinden oluşan proteinlerin analizinde önemli bir araç haline gelmiştir. Synge, tekniği kullanarak antibiyotik maddesi gramicidin S’nin amino asit dizisini çözebildi ve diğer işçiler başka proteinler üzerinde çalıştılar.

Hayatı:

Synge, 28 Ekim 1914’te Liverpool’da doğdu. Doktora derecesini 1941’de Cambridge Üniversitesi’nden aldı. İki yıl sonra Lister Enstitüsü’ne katıldı. 1948’de Bucksburn, Aberdeen, İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsü’nde protein kimyası bölümünün başkanı oldu.

Advertisement

Leave A Reply