Rita Hayworth Kimdir? Hollywood’un Aşk Tanrıçasının Hayatı ve Filmleri

0

Rita Hayworth kimdir ve ne yapmıştır? Hollywood’un Aşk tanrıçası olarak bilinen ünlü yıldızın hayatı, filmleri, dans ve sinema kariyeri.

Rita Hayworth

Rita Hayworth

  • Doğum Günü: 17 Ekim 1918
  • Doğum Yeri: NY, ABD
  • Burcu: Terazi
  • Meslek: Film Oyuncusu, Sahne Oyuncusu
  • Ölüm: 14 Mayıs 1987

Rita Hayworth, çarpıcı bir Amerikalı film ve sahne oyuncusuydu. Şaşırtıcı güzelliği ile ünlüydü. 40’lı ve 50’li yıllarda Hollywood filmlerinde dikkat çekici ve harika karakterler yarattı. Basın ve hayranları ona “Amerika’nın Büyük Aşk Tanrıçası” diyorlardı.

Hayatı

Rita Hayworth, 17 Ekim 1918’de New York’ta doğdu. Çocukluğundaki adı Margarita Carmen Cansino idi. Babası Eduardo Cansino, İspanyol kökenli bir dansçıydı. Annesinin adı Volga Cansino’ydu. Rita, 12 yaşındayken profesyonel bir dansçı oldu.

Rita Hayworth

ABD ve Meksika’da babasıyla birlikte birçok sahnede performans sergiledi. Bir Fox Film Şirketi onu kadroya almaya karar verdiğinde henüz 16 yaşındaydı. İlk filmi Under the Pampas Moon (1935) idi. Rita’nın gerçek şöhreti, hayranları onu 1939’da Only Angels Have Wings (Melekler Kanatlıdır) da gördüklerinde ortaya çıktı. Büyüleyici ve şehvetli görünümü, bir gecede uluslararası bir yıldız olmasına yardımcı oldu. Ayrıca Life dergisi bir zamanlar bu oyuncuya “Büyük Amerikan Aşk Tanrıçası” adını vermişti. Bundan sonra, 1942’de Rita, My Gal Sal, Tales of Manhattan ve You Were Never Lovelier gibi başka bir büyük filmde rol aldı. Dahası, Gilda (Şeytanın Kızı Gilda) filmi 1946’da çıktığında şöhreti daha da büyüdü. Tartışmalı cinsel çekiciliği ile ünlendi.

40’ların sonlarında ve 50’lerde The Lady from Shanghai (Şanghaylı Kadın) (1947), Miss Sadie Thompson (Bayan Sadie Thompson) (1953), Pal Joey (1957), Separete Tables (Ayrı Masalar) (1958), Circus World (Sirk Dünyası) (1964) vb. Gibi diğer birçok büyük filmde rol aldı.

Rita Hayworth

Aşk Hayatı

Sinema hayatındaki başarıya rağmen Hayworth’ün aşk hayatı pek başarılı değildi. İlk kocası Judson bir film yönetmeni ve yapımcıydı. 1943’te birbirlerinden ayrıldılar. Sonra Welles ile evlendi, ondan Rebecca adında bir kızı oldu. 1949’da İsmaili Müslüman mezhebinin liderinin oğlu Prens Aly Khan ile evlendi. Kızları Prenses Yasemin Ağa Han dünyaya geldi. Dick Haymes ve James Hill bir sonraki kocasıydı.

Rita Hayworth, 14 Mayıs 1987’de Alzheimer hastalığından öldü. Hollywood’un tüm zamanların en büyük aktrislerinden biriydi. Bugün bile basın ve film eleştirmenleri onu Hollywood’un Aşk Tanrıçası olarak anıyorlar.


Leave A Reply