İtalyan ve Fransız Riviera’ları Nerededir? Hangi Şehirler Yer Almaktadır?

0
Advertisement

İtalyan ve Fransız Rivierası hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız. İtalyan ve Fransız Riviera’ları nerede ve hangi şehirleri kapsamaktadır?

İtalyan Rivierası

İtalyan Rivierası

Riviera, Güney Avrupa’da, Güneydoğu Fransa-Kuzeybatı İtalya arasında kıyı şeridi. Alpler’in güneyinde, Akdeniz kıyısı boyunca, İtalya’da la Spezia’ dan Fransa’da Hyeres’e kadar uzanır. İtalya’da Ligurya, Fransa’da Provence-Cote d’Azar bölgelerini içerir. Doğal güzelliği, elverişli iklimiyle Batı Avrupa’nın en gözde tatil beldesidir.

İtalyan Rivierası’nın kalbi Cenova, Doğu Riviera (Riviera di Levante) ile Batı Riviera’nın (Riviera di Ponente ortasındadır. Rapallo, Portofino, Fransa sınırı yakınındaki San Remo, Bordighera, Vetimiglia, İtalyan Rivierası’nın; Menton, Monaco, Monte Carlo, Nice, Antibes, Cannes, Fransız Rivierası’nın (Cote d’Azur) dünyaca ünlü turizm merkezleridir. Fransız Rivierası’nın manzaralı yolları, özellikle Nice-Menton arasında birbirine koşut uzanan üç yolundan (Corniche) en alttaki kıyı sayfiyelerine gider, oradaki kıyı trafiğini rahatlatır, en üstteki ise (Grande Corniche) Monaco’ya egemen olup 488 metre yükseklikten geçer.

Turizm en önemli ekonomik etkinliktir. Zeytin, üzüm, narenciye, parfüm yapımında kullanılan çiçek yetiştiriciliği, balıkçılık (sardalya), öteki başlıca geçim kaynaklarıdır. Yöresinde zengin alüminyum oksit yatakları vardır. 19. yüzyılın başından bu yana nüfusu sürekli olarak artan bölge, 1865’te Paris-Nice Demiryolu’nun açılışından sonra hızla gelişti. Lüks oteller, kumarhaneler, yat limanları, doğal plajlarıyla, her iki Riviera da yıl boyunca turizm etkinliklerine açıktır.


Leave A Reply