Robert Smalls Kimdir? Gemi Kaçırıp Özgürlüğe Ulaşan Bir Zenci

0
Advertisement

Robert Smalls kimdir ve ne yapmıştır? Robert Smalls’un hayatı ve kölelikten inanılmaz kaçışının hikayesi, başarıları hakkında bilgi.

Robert Smalls

Meslek: Gemi kaptanı, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi
Doğum tarihi: 5 Nisan 1839, Güney Karolina Beaufort’ta
Ölüm: 23 Şubat 1915 Beaufort, Güney Karolina
En çok bilinen yanı: Çalıntı bir Konfederasyon gemisinde kuzeye kaçmak.

Robert Smalls

Robert Smalls sıkıntı, cesaret ve başarı dolu büyüleyici bir hayat sürdü. Güney Carolina’da, mütevazi başlangıçlarına rağmen sonunda bir gemi kaptanı oldu. Köle olarak doğdu. İç Savaş sırasında Robert, Konfederasyon gemisini çalma ve ailesiyle birlikte özgürlüğe kaçma planını yaptı. Daha sonra Birlik Ordusu’na katıldı ve halkının geri kalanının özgürlüğü için savaştı. İç Savaştan sonra Robert, Güney Carolina’ya döndü ve Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi’ne seçildi.

Bir köle olarak doğdu

Robert Smalls, 5 Nisan 1839’da Güney Carolina Beaufort’ta doğdu. Annesi Lydia Polite, Henry McKee’ye ait kırk üç yaşında bir köleydi. Robert, McKee ailesi için köle olarak büyüdü. Annesi ile birlikte büyük McKee evinin arkasındaki küçük bir kabinde yaşıyordu. Bir çocukken Robert zamanını efendisi Henry McKee ile geçirdi. McKee Robert’ı sevdi ve ona iyi davrandı, ancak Robert’ın annesi köleliğin gerçekliğini anlayabilmesi için Robert’ın her zaman satılabileceğini de vurgulardı.

Gemi Kaptanı Oldu

Robert büyüdükçe sahibi onu işe almaya başladı. Robert Beaufort’un çevresinde iş bulurdu ve sahibi parayı alırdı. Robert denizi sevdi ve sonunda Charleston Limanı’ndaki rıhtım ve gemiler üzerinde bir iş buldu. Robert akıllıydı ve çok çalışkandı. Zamanla, Charleston Limanı ve çevresindeki nehirler ve sahil şeridinde uzman bir gezgin oldu. Bir teknede iş buldu. Bu iş aslında bir tekne kaptanı ile aynı sorumluluklara sahipti, ancak kölelerin “kaptan” unvanına sahip olmasına izin verilmezdi. Önemli ve biraz prestijli bir işti.

Advertisement

1856’da on yedi yaşındayken Robert aşık oldu. Charleston otelde hizmetçi olarak Hannah Jones adında bir köleyle evlendi. Hannah’nın evlendiklerinde zaten iki kızı vardı, ancak çiftin yakında kendi üçüncü bir çocuğu oldu. Robert kendini köle olarak iyi bir hayat kurmuştu. İyi bir işi ve sevdiği bir ailesi vardı, ama hayatının kırılgan olduğunu biliyordu. Ailesi köleydi. Başkalarına aitlerdi ve çocukları her an satılıp gönderilebilirdi. Robert kaçışını planlamaya başladı.

İç Savaş Başlıyor

İç Savaş, Nisan 1861’de Robert ve ailesinin Charleston’da yaşadığı yerden çok uzak olmayan Fort Sumter Muharebesi’nde başladı. Deneyimli bir kaptan olarak Konfederasyon Ordusu Robert’ı Planter adında bir askeri nakliye gemisine atadı. Smalls, geminin beyaz subaylarının güvenini hızla kazandı ve işinde terfi etti. Gemiyi kıyı şeridi boyunca götürdü ve Charleston çevresindeki nehirleri mayın döşedi, mühimmat taşıdı ve Konfederasyon birliklerini ve mesajları dağıttı.

Kaçış Planlaması

Savaş ilerledikçe Robert, Birlik Ordusu ile özgürlük arayan binlerce kölenin hikayelerini duydu. Charleston Limanı’nın hemen dışındaki Birlik ablukasını görebiliyordu. Ailesini Birliğe götürebilirse, özgür olacaklarını biliyordu. Robert, kaçmak için kullanacağı bir plan yaptı. Hareket etmek için doğru anı izlemeye başladı.

Cesur Bir Kaçış

13 Mayıs 1862 sabahı kaçmak için mükemmel bir fırsat sundu. Gemi yakın zamanda mühimmatın yanı sıra birkaç büyük topla doldurulmuştu. Ayrıca, beyaz subaylar geceyi geçirmek için karaya çıktı ve Robert ve diğer köle mürettebatlarını gemiden sorumlu tuttu. Robert’ın ailesi ve mürettebatın aile üyeleri hazırdılar. Smalls’ın planladığı her şey yerinde idi.

Sabah üç civarı, Robert ve mürettebat gemiyi çıkardı. Kontrol noktalarını geçmek için Robert kaptan üniformasını giydi. Yüzünü örtmek için kaptanın sık sık giydiği hasır bir şapka takıyordu. Kaptanın beden dilini ve hareketlerini bile kopyaladı. İlk kontrol noktasına yaklaştıkça, diğer mürettebat görüşlerini gizledi. Robert uygun sinyalleri verdi ve kontrol noktasının ötesine geçmeye başladı. Planlaması başarısız olursa, vurulur ve ailesi cezalandırılırdı.

Gemi kontrol noktasını geçti ve aile üyelerini aldı. Sonra limandan Birlik Ablukasına doğru yola çıktı. Fort Sumter’daki büyük silahları başarıyla geçtikten sonra gemi ablukaya yaklaşmaya başladı. Robert Konfederasyon Bayrağını beyaz bir bayrak ile değiştirdi ve Birliğin gemiye ateş etmeden önce görmesi için dua etti. Neyse ki, Onward adı verilen bir Birlik gemisi beyaz bayrağı gördü ve gemiye ateş etmeden yaklaştı. Robert Smalls, ailesi ve gemideki tüm köleler artık özgürdü.

Advertisement

Robert Smalls

Birliğe Katılmak

Smalls’in cesur kaçışının hikayesi, Birlik gazetelerinde yayınlandı. Sadece özgür değil, aynı zamanda gemiyi ve mühimmatı Birliğe götürdükleri için de para ile ödüllendirildiler. Daha sonra Smalls, Birlik güçlerine katıldı, böylece Konfederasyon ve köleliğe karşı savaşmaya yardımcı oldu.

Savaş sırasında, Smalls yaklaşık on yedi savaşa katıldı. Panter (kaçtığı gemi) ve Keokuk adında bir zırhlı gemi de dahil olmak üzere çeşitli gemilere kaptanlık yaptı. Smalls da ününü Kuzey’deki Afrikalı Amerikalıların davasını ilerletmek için kullandı. Abraham Lincoln’ü siyah erkeklerin Birlik için savaşmasına izin vermeye ikna etmeye yardımcı oldu ve ayrıca Philadelphia’daki toplu taşımacılığın entegrasyonunda rol oynadı.

Savaştan sonra

İç Savaş sona erdiğinde, Robert Smalls memleketi Beaufort, Güney Carolina’ya döndü. Askeri emekliliği ve gemiyi Birliğe teslim ettiği için aldığı ödül parasıyla Robert eski sahiplerinin evini satın alabildi. Robert ilk birkaç ay okumayı ve yazmayı öğrenerek geçirdi. Daha sonra siyah çocuklar için bir okul, bir mağaza ve Güney Standardı adlı bir gazete de dahil olmak üzere birçok işletme açtı.

Politikacı

Smalls, Güney Carolina’nın eski kölelerinin hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için servetini ve popülaritesini kullandı. Kölelik karşıtı Cumhuriyetçi Parti’ye katıldı ve devlet ve yerel politikaya dahil oldu. 1874’te Robert, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ne seçildiğinde ulusal politika dünyasına girdi. Smalls, Güney Carolina’da Afro-Amerikan vatandaşlarının hakları için savaştığı Kongre’de toplam beş dönem görev yaptı.

Daha Sonra Yaşam ve Ölüm

Robert’ın karısı Hannah 1883’te öldü. Robert 1890’da tekrar evlendi ve bir çocuğu daha oldu. 23 Şubat 1915’te diyabet ve sıtmadan öldü.


Leave A Reply