Rönesans’ın Günümüzdeki Bilimsel Çalışmalara Etkisi, Bilimi Nasıl Etkiledi?

0

Rönesans günümüz bilimini nasıl etkilemiştir? Rönesans dönemindeki bilimsel alandaki çalışmalar nelerdir, hakkında bilgi.

rönesans

Leonardo Da Vinci’nin Vitrilius Adamı

Rönesans Günümüz Bilimini Nasıl Etkilemiştir?

Rönesans, düşünce tarzındaki bir değişimden dolayı geldi. İnsanlar çevrelerindeki dünyayı anlamak istemeye başladı. Bu dünya çalışması ve nasıl çalıştığı yeni bir bilim çağının başlangıcıydı. Bu bilimsel çalışmalar ve gelişmeler olmasaydı, günümüz bilimi bugün geldiği yere asla gelememiş olurdu. Temelleri rönesansta atılmış ve zaman içinde ilerlemiştir. Yapılan çalışmalar aşağıdadır.

Bilim ve Sanat

Bilim ve sanat bu dönemde çok yakından ilişkiliydi. Leonardo da Vinci gibi büyük sanatçılar, vücudu daha iyi anlayabilmek için anatomiyi inceleyerek, daha iyi resim ve heykeller yaratabileceklerdi. Filippo Brunelleschi gibi mimarlar, binaları tasarlamak için matematikte ilerlemeler yaptılar. Zamanın gerçek dahileri genellikle hem sanatçı hem de bilim adamıydı. İkisi de gerçek Rönesans insanının yetenekleri olarak kabul edildi.

Bilim Devrimi

Rönesans’ın sonlarına doğru, bilimsel devrim başladı. Bu, bilim ve matematikte büyük adımlar attı. Francis Bacon, Galileo, Rene Descartes ve Isaac Newton gibi bilim adamları dünyayı değiştirecek keşifler yaptılar.

Matbaa

Rönesans’ın ve belki de dünya tarihinin en önemli buluşu matbaadıydı. Alman Johannes Gutenberg tarafından 1440 civarında icat edildi. 1500 yılında Avrupa çapında baskı makineleri vardı. Matbaa, bilginin geniş bir kitleye dağıtılmasına olanak sağladı. Bu, bilim adamlarının çalışmalarını paylaşmalarına ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmelerine olanak tanıyarak yeni bilimsel keşiflerin yayılmasına yardımcı oldu.

Bilimsel yöntem

Rönesans sırasında Bilimsel Yöntem daha da geliştirilmiştir. Galileo, kontrollü deneyleri kullandı ve teorilerini kanıtlamak veya çürütmek için verileri analiz etti. Süreç daha sonra Francis Bacon ve Isaac Newton gibi bilim adamları tarafından analiz edildi.

Astronomi

Rönesans sırasında yapılan büyük bilimsel keşiflerin çoğu astronomi alanındaydı. Copernicus, Galileo ve Kepler gibi büyük bilim adamlarının hepsi büyük katkılarda bulundu.

Mikroskop / Teleskop / Gözlükler

Rönesans sırasında hem mikroskop hem de teleskop icat edildi. Bu lens yapımında gelişmeler nedeniyle oldu. Bu geliştirilmiş lensler, matbaanın icadıyla ve daha fazla insanın okumasıyla gerekli olacak olan gözlük yapımında da yardımcı oldu.

Saat

İlk mekanik saat erken Rönesans döneminde icat edildi. İyileştirmeler, 1581’de sarkaç icat eden Galileo tarafından yapıldı. Bu buluş, çok daha doğru olan saatlerin yapılmasına izin verdi.

Savaş

Rönesansta savaş icatları da vardır. Bu, barut kullanarak metal topları ateşleyen toplar ve tüfekleri içeriyordu. Bu yeni silahlar hem Orta Çağ kalesinin hem de şövalyenin sonunu gösterdi.

Diğer icatlar

Bu süre zarfında diğer icatlar, tuvalet, anahtar, tornavida, duvar kağıdı ve denizaltını içerir.

Simya

Simya bir çeşit kimya gibiydi, ama genellikle pek çok bilimsel gerçekliğe dayanmıyordu. Birçok insan, diğer tüm maddelerin yapılabileceği tek bir madde olduğunu düşündü. Birçoğu altın yapma ve zengin olma yolunu bulmayı umuyordu.


Leave A Reply