Rüya İle İlgili Hadisler

0
Advertisement

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Rüya, uyku ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Rüya hakkında hadisler.

Peygamberlikten geriye yalnız mubeşşirat kalmıştır» buyurmuştur. Sahabiler «Mubeşşirat’dan kasdınız nedir» diye sordular. Peygamber’imiz «salih rüyadır» buyurmuştur.
Dünyanın sonu yaklaşınca mü’minin rüyasının doğru çıkma ihtimali artar. Mü’minin rü’yası nübüvvetin kırk altıda biridir.
Kim beni rüyasında görürse uyanık halde de beni görecekdir —veya beni uyanık halde de görmüş gibidir— Şeytan benim kılığıma giremez.
Herhangi biriniz hoşuna giden bir rüya görünce bu Ulu Allah’dandır; buna göre o rüya için Allah’a hamdetsin ve onu başkalarına anlatsın. —Başka bir rivayete göre de onu ancak sevdiği kimselere anlatsın— Buna karşılık herhangi biriniz, hoşuna gitmeyen bir rüya görürse o şeytandandır; buna göre onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye anlatmasın; çünkü o zaman o rüyanın kendisine hiç bir zararı dokunmaz.
Salih rüya —başka bir rivayete göre iyi rüya— Allah’dandır; fena rüya ise şeytandandır. Buna göre hoşuna gitmeyen bir rüya gören kimse sol yanma üç kere üfleyip şeytandan Allah’a sığınsın; o zaman o rüya kendisine zarar vermez.
İçinizden biri hoşuna gitmeyen bir rüya gördüğü zaman sol yanına üç kere tükürüp yine üç kere şeytandan Allah’a sığınsın ve üzerinde yattığı yanından öbür yanma dönsün.


Leave A Reply