Sadaka İle İlgili Hadisler

0
Advertisement

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Sadaka ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Sadaka hakkında hadisler.

“Sadaka malda hiç bir eksilme meydana getirmez. Başkasını bağışlayan kulun Allah mutlaka şerefini yükseltir. Allah rızası için alçak gönüllü davranan kimsenin Allah mutlaka derecesini yüceltir.”
“Kişinin evladını edepli yetiştirmesi, onun bir ölçek sadaka vermesinden daha hayırlıdır.”
“Sadakanın en faziletlisi, Müslüman kişinin ilim öğrenip de onu Müslüman kardeşine öğretmesidir.”
“İnsan öldüğü zaman amel defteri kapanır. Üç amel bundan müstesnadır: Sadakayıcariye (kesintisiz sadaka), yararlanılan ilim (bilgi-hikmet) ve dua eden hayırlı evlat.”
“Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Onu özel ağırlamak (câize) bir gün ve bir gecedir. Misafirlik üç gündür. Üç günden sonrası ise sadakadır. Ev sahibini sıkıntıya sokacak kadar yanında kalması helal değildir.”
Vücudumuzun her oynak kemiğine ayrı ayrı birer sadaka düşer. Her teşbih cümlesi sadakadır. Her hamd cümlesi sadakadır. Her tevhid cümlesi sadakadır. Her tekbir cümlesi sadakadır. İyiliği emretmek sadakadır. Kötülükten sakındırmak sadakadır. Kulun her kuşluk vakti kılacağı iki rek’ât namaz bunların yerini tutar.


Leave A Reply