Savan Monitör Kertenkelesi Nasıl Bir Hayvandır? Genel Özellikleri Nelerdir?

0

Savan monitör kertenkelesi nasıl bir hayvandır? Hangi bölgelerde yaşar? Ne gibi özellikleri vardır? Benekli ağaç monitörleri hakkında bilgiler.

Savan monitörü (Varanus exanthematicus)

Savan monitörü (Varanus exanthematicus) (Kaynak : wikipedia.org)

Savan monitörü (Varanus exanthematicus), Afrika’ya özgü Varanus cinsine ait bir kertenkele türüdür. Avrupa’da, 18. yüzyılın sonunda keşfeden ve tanımlayan Fransız bilim adamı Louis Bosc‘un onuruna Bosc monitör kertenkelesi olarak bilinir.

Etimoloji

Varanus’un genel adı, İspanyolca’da “varano”, İngilizce’de “monitör” olarak çevrilen Arapça waral’dan ( ورل ) türetilmiştir. Exanthematicus olarak sınıflandırma , ciltte kızarıklık veya kabarma anlamına gelen Yunanca Exanthem (ɛkˈsænθɪm ) kelimesinden türetilmiştir . Botanikçi ve zoolog Louis Augustin Guillaume Bosc, başlangıçta bu kertenkeleyi , boynunun arkasındaki büyük oval pullara atıfta bulunarak Lacerta Exanthematicus olarak tanımladı.

Açıklamalar

Tırmanma ve kazma için hazırlanmış uzuvları , herhangi bir yılanın zehiriyle saldırılara karşı bağışıklık kazandığına inanılan kalın ve dirençli bir derisi ve sert kabuklu hayvanların beslenmesine uyarlanmış güçlü çeneleri vardır. Düz bir burnu olan büyük bir kafası ve başı vücuda birleştiren oldukça kısa bir boynu vardır. Kuyruğu yuvarlak ve kısadır ve yağ depolamaya yarar . Pulları küçük ve yuvarlaktır . Ortalama uzunluğu 115 santimetre civarında olmasına ve ağırlığı 5 ile 5,5 kg arasında olmasına rağmen bir buçuk metreye ulaşır. Yaşam beklentileri 10 ila 15 yaş arasındadır.

Beslenmesi

Daha genel bir diyet türü olan çoğu monitör kertenkelesinin aksine, neredeyse yalnızca eklembacaklılar ve yumuşakçalarla beslenir . Kafasının yapısı, salyangoz veya kabuklular gibi hayvanların kabuklarını ezmesine izin verecek uyarlamalarla gelişti. En yaygın avları genellikle böcekler , örümcekler , akrepler , salyangozlar veya kırkayaklardır . Yetişkin örnekler, çeşitli kemirgenler , küçük kuşlar , kurbağalar , yumurtalar ve diğer kertenkele türleri gibi küçük omurgalıları da diyetlerine dahil edebilir.

Üreme

Bu sürüngenlerin, yaklaşık 66 ila 74 milimetre ölçülerinde 20 ila 50 oval şekilli yumurta bıraktığı ve dişi tarafından 10 ila 28 santimetre derinliğinde kazılmış bir deliğe gömüldüğü yağışlı mevsimde çoğalır. Yumurtalar, yeni torunlarının doğduğu 5 ila 6 aylık yumurtlamadan sonra olgunlaşır.

Avcıları

En sık avcıları, yırtıcı kuşlar ve gece av kuşları , yılan yılanları ve leoparlar , çakallar , vahşi kediler , karakulaklar ve başka tür av bulamazlarsa monitör kertenkelelerini de avlayabilen etçil memelilerdir. Saldırıya uğradıklarında normalde kendilerini yılan ve memelilerin saldırılarına karşı bir daire oluşturarak, güçlü bir şekilde kuyruklarını sallayarak, mümkünse yırtıcılarını ısırmaya çalışarak ve yutulmalarını engellemekten oluşan taktikler kullanarak savunurlar. Monitör kertenkelelerinin geri kalanı da olası yırtıcıları tarafından saldırıya uğradığında genellikle ıslık yayar.

Evcil Hayvan Olarak Savana Monitörü

Savan monitörü, evcil hayvan ticaretinde oldukça popüler bir kertenkeledir. Bunun nedeni, evcilleştirildikten sonra karakterinin uysal olması ve düzgün kullanıldığında ısırma olasılığı en az olan monitör kertenkelelerinden biridir. İyi bakılmayan, beslenmeyen veya vahşi bir monitör kertenkelesi çok agresif bir kertenkele olabilir. Sanılanın aksine bu monitör evcil hayvan olmaya pek uygun değildir. Ayrıca İspanya’da İstilacı Yabancı Türler Kataloğu’na dahil edilmiştir.


Leave A Reply