Sağır, Sağırlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Açıklamaları, Sağır Geçen

0
Advertisement

İçinde ve anlamında sağır, sağırlık, duymamak geçen atasözleri ve açıklamaları. Sağırlık ile ilgili atasözleri ve anlamları.

sağırlık atasözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Sağır – Sağırlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

 • *** “baş ağır gerek, kulak sağır”
  kişi ağırbaşlı olmalı ve dedikoduları dinlememelidir.
 • *** “kul kullanan, bir gözünü kör, bir kulağını sağır etmeli”
  işçi çalıştıran kimse, işin aksamaması için işçinin yaptığı yanlışları her zaman görmemeli, söylediği uygunsuz sözleri işitmemelidir.
 • *** “Mısır’daki sağır sultan bile duydu”
  duymayan kalmadı
 • *** “sağır için iki kere keramet olmaz”
  herkesin işitip öğrendiği şey, dikkatsiz kimse için bir daha söylenmez.
 • *** “sağır işitmez (duymaz) uydurur (yakıştırır)”
  sağır, yanında konuşulan şeyleri işitmez ama konuşanların durumuna bakarak ve anladığını sanarak bir şeyler yakıştırıp söyler.
 • iki kulak bir dil için
  çok dinleyip az söylemeli.
 • kös dinleyen, davula kulak vermez
  başından büyük olaylar geçmiş kişi küçük dertleri sorun etmez.
 • deve boynuz ararken kulaktan olmuş
  elindekiyle yetinmeyip daha çoğunu arayan, elindekinden de olur.

Kulak İle İlgili Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayın

Sağırlık

Sağırlık, sesleri duyamamaktır. Bazı insanlar tamamen sağırdır ve hiçbir sesi duyamazlar. Kısmen sağır olanlar bazı sesleri duyabilirler.

Ses dalgaları, kulak yolundan kulak zarımıza girer. Daha sonra orta kulaktan salyangoza geçer ve iç kulağa ulaştıklarında da sesleri duyarız. Kulaktaki salyangoz ses dalgalarının yol açtığı titreşimleri sinirlerle beyne giden sinir uyarılarına dönüştürür.

Bazı insanlar sağırdır, çünkü seslerin kulak salyangozuna ulaşacağı yol kapalıdır. Bunun nedeni kulak zarındaki bir hasar olabilir. Kulak kiri, kulak kanalını yıkamakla temizlenebilir; fakat diğer nedenler tıbbi müdahale gerektirebilir.

Sağırlık ayrıca salyangozun veya salyangozdan beyne giden sinirin hasar görmüş olmasından da kaynaklanabilir, kalıtsal da olabilir.

Advertisement

İşaret dili

Sağır olan insanlar yine de iletişim kurmak durumundadır. Bu iletişimi elleri, yüzü ve üst gövdeyi kullanarak konuşulan özel bir işaret dilini öğrenerek kurabilirler. İşaretlerin anlamları, insanların elleri kadar hareketleri ve yüz ifadelerine de bağlıdır, işaret diliyle, konuşma dilinde olduğu kadar hızlı iletişim kurulabilir. Birçok farklı işaret dili vardır. Amerikan işaret Dili yarım milyondan fazla sağır insan tarafından kullanılmaktadır.


Leave A Reply