Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası ile İlgili Yazı

0
Advertisement

Nisan ayının 2. haftası olarak kabul edilmiş olan Sağlık ve Sosyal Güvenlik haftası ile ilgili yazılmış olan kompozisyon /yazı.

Bir insan neden yaşar ve ya şöyle soralım neden bu kadar bu hayatta çabalar. Aslında kestirme yanıtı mutluluktur. İnsan mutlu olmak için yaşar. Kimi çok zengin olarak mutlu olur kimi sevdikleri ile mutlu olur kimi de sadece bir bardak çay ikramı ve biraz muhabbet ile mutlu olur. Ama sağlık olmaz ise insanın mutlu olması mümkün değildir.

Sağlıklı bir insan her yönden pozitif yüklü olur. Hem iş hem de özel yaşantısında üstün performans gösterebilir ve sağlıklı bireyler sağlıklı aileler sağlıklı ailelerde hem mutlu hem de dengeli toplumlar oluştururlar.

Ülkemizde sağlık sisteminde oldukça büyük gelişmeler baş göstermiştir. Özellikle 2000’li yılların başında teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması ile ancak mümkün olan bir atak yapılarak sağlık sisteminde düzenlemelere gidilmiştir. 1990’lı yıllarda teknolojinin hem yetersiz hem de oldukça pahalı olması sebebi ile yapılamayan sağlık düzenlemeleri (telefon ile randevu, eczanelerde reçetesiz ilaç alma, provizyon almada kolaylıklar, hastane içindeki eczanelerden dışarıda ki eczanelerden ilaç alma gibi) yapılabilmiştir.

Aynı zamanda cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar ki eğitim seferberliği ve eğitim sisteminin akılcılık ve bilime yönelmesi ile eğitilen bireylerinde sağlık konusunda hassas olması da ülkemizi bu konuda rahatlatmıştır.

Devletin SGK ve benzeri kurumları ile toplum sağlığını kontrol altına almasının önemi ve bu kurumların zarar görmemesi için aynı zamanda vatandaşlarında üzerine düşen görevlerinde olduğu gibi konuların toplumun tabanına yayılması için 7 Nisan ile 13 Nisan tarihleri arasında Sağlık ve Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Advertisement

Kişilerin devletin sağlık sisteminde ki yeri ve sağlık sistemi içerisindeki haklarımızın da anlatıldığı bu hafta toplum sağlığı ve devletin sağlık sisteminin düzgün işleyebilmesi için oldukça önemli bir haftadır.


YAZI – 2


SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI
“7/13 Nisan”

7 Nisan 1948’de Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kurulmuştur. Türkiye, bu örgüte ilk katılan devletlerden birisidir.

Dünya Sağlık Örgütü; tüm insanları, ayırım yapmadan sağlıklı yaşatmayı, sağlığa kavuşturmayı amaçlar. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan, 150 devletin bağırsak kurtları, kentleşmede sağlık sorunları vb. yaşamsal konular ele alınmış üye ülkelerin katılımıyla insanlar bilgilendirilmiştir.

Halk Sağlığı Eğitimi Türkiye Milli Komitesi, 7 Nisan’daki Dünya Sağlık Gününü bir haftaya çıkarmıştır. Hafta boyunca; basın, yayın araçlarıyla sağlık konuları işlenir. Her kesimden halkımız bilgilendirilir. Sağlık taramaları, aşılar yapılır. Okullarda öğrenciler çeşitli etkinliklerde bulunul, sağ ve sağlıklı olmanın bilincine varırlar.

Sağ ve sağlıklı olmak bir insanın verimli, mutlu olması için temel koşuldur. Bu nedenle sağlığımıza çok özen göstermeliyiz. Sağlıklı insan, güçlü ve neşeli olur. Sağlığı yerinde olmayanın gücü yoktur, yüzü gülmez; kendine yararı olmadığı gibi kimseye de faydası dokunmaz.

Sağlığın ilk koşulu temizliktir. Temiz ortamda, hastalığı bulaştıran mikroplar üremez. Bunun yanında dengeli beslenen, gerektiğinde dinlenen, temiz hava, bol güneş, spor yapan, gürültüsüz bir ortamda neşeli olan, daima kendisiyle barışık ve insanları seven, karamsarlıktan uzak olarak yaşayan bir kişinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması doğaldır.

Advertisement

Devlet, tıp fakültelerinde doktor, hemşire, ebe, diğer sağlık görevlilerini yetiştirir. Bunlar resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde görev alırlar. Hastalarına güler yüzle, yakın bir ilgiyle hizmet verirler. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, aşı kampanyaları başlatır, okullarda öğrencilerin diş, göz sağlıkları kontrol edilir. Verem Savaş Derneği ve Kızılay da sağlık hizmetleri yapar. Bunların çalışmaları ile sağlıklı bir ortamda yaşarız, hasta olursak kısa sürede sağlığımıza kavuşuruz.

Dünya sağlık örgütünün başlıca görevleri:

1. İsteyen ülkelerde sağlık elemanlarının eğitimine katkıda bulunur.
2. Salgın hastalıkları önlemeye çalışır.
3. Anne ve çocuk sağlığını koruma çalışmaları yapar.
4. İlâç, aşı ve diğer sağlık maddelerinin, araçlarının üretimini yönlendirir.
5. Seminerler düzenler, kitap, dergi, broşür yayınlar; sağlık konularında insanları bilgilendirir.

Sağlığımıza özen göstermeliyiz, sağlığımızı kontrol ettirmeliyiz. Çevremizi temiz tutmalıyız. Hastalıklar hakkında bilgi edinmeliyiz. Evimizde bir ecza dolabı bulundurmalıyız. Bol ve temiz yiyeceklerle beslenmek, mevsimlere göre giyinmek, spor yapmak, neşeli olmak sağlıklı olmanın temel koşullarındandır. Zararlı alışkanlıkların sağlığımızın en amansız düşmanı olduğunu unutmayalım.


Leave A Reply