Sağlıklı Abur Cubur Tüketmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

0
Advertisement

Diyet yapanlar, spor düşkünlerini en çok zorlayan konu tatlı ve tuzlu abur cuburlardır. İşte sizlere sağlıklı şaşırtıcı atıştırmalıklar.

Tatlı ve tuzlu atıştırmalılar olmayınca keyfiniz mi kaçıyor? Bizim de. Diyetinizin en büyük düşmanı, fitness programınızın sabotajcısı abur cuburlardan uzak duramıyorsanız, gelin bu sağlıklı alternatifleri deneyin.

Patates cipsi

Patates Cipsi

Kaynak: pixabay.com

Şaşırdınız değil mi? Evet başlığı yanlış okumadınız sağlıklı patates cipsi yapabilmek mümkün. Saati ve yeri olmayan insafsız abur cubur, patates cipsi. Patates cipsleri yüksek oranda yağ ve karbonhidrat içerir. Markette satılan patates cipslerinin besin değeri tablosuna göz attınız mı? 100 gr patates cipsinin yaklaşık 30 gramı yalnızca yağdır.

Hazır patates cipsi yerine kendi patates cipsinizi hazırlayın. Patatesi ince ince doğrayıp en sevdiğiniz baharatlarla karıştırın ve fırında pişirin. Afiyetle tüketin. Patates yerine patlamış mısır da tüketebilirsiniz.

Sosis

Spiral Şeklinde Sosis Nasıl Kesilir

Foto : Uğur SAĞLAM /nkfu.com

Hazır et ürünleri bol miktarda yağ içerir. Aynı ciplerde olduğu gibi bu ürünlerin de ciddi bir miktarı yalnızca yağlardan oluşur. Sosis yerine tavuk füme veya somon füme deneyebilirsiniz. Özellikle somon füme daha az oranda kalori içerir. İçerdiği omega 3 yağ asidi doymuş yağların neden olduğu damar tıkanıklığını önler ve kalp sağlığınızı korur. Sağlıklı bir sosis tarifi

Çikolata

bitter çikolata

Kaynak: pixabay.com

Tatlıların kralı, kimsenin hayır diyemediği abur cubur çikolata. Canınız çikolata çektiğinde ilk tercihiniz şekerleme barları olmasın. Mesela bir adet Snickers barında 280 kalori, 14 gram yağ ve 35 gram karbonhidrat bulunur.

Advertisement

Çikolata yiyecekseniz mutlaka siyah çikolata yiyin. Siyah çikolata daha az katkı maddesi içerir. Sİyah çikolata dediğimiz şey de zaten Bitter diye satılan çikolatalar. Çok şekerli olmamasının (bitter) nedeni de budur, yani daha doğaldır. Siyah çikolata yüksek oranda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar kansere neden olan serbest radikallerle savaşır.

Dondurma

dondurma

Kaynak : pixabay.com

Dondurma da aynı çikolata gibi kimsenin hayır diyemediği abur cuburlardan. Dondurmalar bol miktarda yağ ve şeker içerir. Özellikle içinde farklı şekerleme ilavesi bulunanların kalori miktarı oldukça yüksektir.

Dondurma yemeden durmak mümkün değil ama yoğurt bu isteğinizi biraz bastırabilir. En sevdiğiniz tatlı meyveleri bir kap light yoğurda doğrayın ve buzluğa atın. Biraz tarçınla harika sonuçlar alabilirsiniz.


Leave A Reply