Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapmalıyız?

0
Advertisement

Sağlıklı yaşamak için nelere dikkat etmemiz gerekir? Sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenler nelerdir?

saglikli-yemek

Dengeli ve düzenli Beslenme

Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve sağlıklı bir beslenme şarttır. Sağlıksız yiyecekler yiyerek sağlıklı olmayı beklemek anlamsızdır. Her öğününüzün %75 ini taze sebze, meyve ve tam tahılların oluşturması gerekir. Geri kalanını da et ve et ürünleri doldurabilir. Ancak derisiz tavu ve sığır filotoları ve balığı tercih etmelisiniz. Etsiz yemeklerde kuru fasulye ve soya ürünleri kullanarak kırmızı et ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İşlenmiş ürün tüketimini ve porsyonlarınızı azaltarak kilo kontrolü de yapabilirsiniz. Son olarak şeker, tuz ve kızarmış ürünlerin tüketimini sınırlı tutmalısınız. Su içmek de sağlık için önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

egzersiz

Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz

Advertisement

Haftanın belli günlerinde en az 30 dakikalık egzersizi hayatınıza ekleyin. Egzersiz kan basıncınızı ve kolestrolünüzü azaltarak, fazla kilolardan korunmanızı ve stresle başa çıkabilmenizi sağlar. Fiziksel egzersizin dolaşıma faydalarıyla birlikte beyninize de yararları olacaktır. Ek olarak mental egzersize hayatınızda yer vermeniz gerekmektedir. Okuyarak, bulmaca çözerek ve her gün yeni birşeyler öğrenerek beyninizi de egzersiz yapmaya zorlamış olursunuz. Hem beyninizi hem de ellerinizii çalıştıracak uğraşlar da stresi uzaklaştırır ve iyi bir egzersiz olur.

uyku

Uyku

Uyumak iyileşmektir. Eğer uykunuzu yeterince almıyorsanız sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Sağlıklı uyku öğrenme ve hafıza gelişimi için gereklidir. Yeterince uyku alınmaması bağışıklık sisteminizi zayıflatacak ve sizi hastalıklara daha açık hale sokacaktır. Aynı şekilde uykusuzluk kalp atışını düzensizleştirir, tansiyonu yükseltir ve kaza yapma potansiyelinizi arttırır. Yorgun olduğunuzda daha az sabırlı, stressli ve dikkatsiz olursunuz. Sonuç olarak uykusuzluk probleminin devam etmesi metabolizmayı etkileyterek kilo alımına sebep olur.

Sosyalleşmek

İnsanlar sosyal canlılardır. Arkadaşlarınız ve ailenizle ilişkilerinizi sıkı tutun. Eğer çalıştığınız iş yerinde sevdiğiniz ve diyaloğunuzun olduğu insanlardan çok uzak kalıyorsanız teknolojinin yakınınızda olmasına dikkat edin. Böylece internet ve akıllı telefobnlar sayesinde sevdiklerinizle daha fazla iletişim kurma şansınız olacaktır. İnsanların birarada olduğu aktivitelere kattılmaya çalışın. Yeni insanlarla tanışarak sosyal ihtiyaçlarınızı karşılayın.

Advertisement

no-smoking

Sağlıklı Alışkanlıklar

Sağlığımız için çok tehlikeli olan alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Bunların başında uyuşturucu ve ilaç kullanımı ve sigara gelir. Alkol kullanımı da sınırlı tutmamız sağlığımız için gereklidir. Bunun yanı sıra hastalıklardan uzak durmak için kişisel bakım ve hijyenimizi de son derece önemlidir. Hastalık riski taşıyan ortamlardan, korunmasız ilişkiye girmekten uzak durup, yaşadığımız ve çalıştığımız ortamı temiz ve iyi havalandırılmış tutmalıyız. Belirli aralıklarla sağlık kontrollerine gitmeli, dişçimizi ziyaret etmeliyiz.


Leave A Reply