Salih Zeki Kimdir?

4

Salih Zeki Kimdir? Salih Zeki hayatı, biyografisi, başarıları, çalışmaları hakkında bilgi.

Salih Zeki; matematikçidir (İstanbul 1864-ay.y. 1921).

Advertisement

1882’de Darüşşafaka Lisesi’ni bitirdi. İki yıl kadar Posta ve Telgraf Dairesi Fen Şubesi’nde çalıştıktan sonra 1884’te elektrik mühendisliği eğitimi görmek üzere Paris’e gönderildi. 1884’te elektrik mühendisi ılarak İstanbul’a döndü, Posta ve Telgraf İdaresi’nde çalışmaya başladı. 1895’te Rasathane Müdürlüğü’ne atandı. 1908’de Maarif Meclisi üyeliğine getirildi.

1910’da Tevfik Fikret’in yerine Galatasaray Lisesi Müdürlüğü’ne getirildi. 1912’de maarif müsteşarı, 1913’te Darülfünun (üniversite) genel müdürü oldu. Akıl hastalığından tedavi görürken ölünceye kadar yalnız Darülfünun’da fizik ve matematik dersleri verdi. Üç kez evlenen Salih Zeki’nin ikinci eşi ünlü romancı Halide Edip (Adıvar) idi. Ölümünden az önce ondan ayrılıp üçüncü kez evlendi. Matematikle ilgili birçok eseri vardır.


4 yorum

 1. alkan kizildel on

  ”Akıl hastalığından tedavi görürken ölünceye kadar yalnız Darülfünun’da fizik ve matematik dersleri verdi”

  Enteresan ! Demek ki akil hastaligi fizik ve matematik dersleri vermesine mani olmuyordu…

  • Yakın dönem matematikçileri arasında yer alan Salih Zeki, 1864 – 1921 yılları arasında yaşamış olup matematiğe büyük katkıları olmuş olan bir kişidir. İstanbul ilinde dünyaya gelen Salih Zeki, Paris’te elektrik mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Matematik, fizik ve fen alanlarında çalışmalar yapan Salih Zeki’nin ülkemize en büyük katkısı modern üniversitelerin kurulmasını sağlamış olmasıdır.

 2. teşekkür ederim bunları yağtığın için
  çok ta güzel olmuş ellerine sağlıkkiii
  senin için hakını helal ediyorummmmm
  (şaka amaçlıdır bir şarkının melodisiyle kunursa güzel olur isteyen şarkının devamını getirebilir)

Leave A Reply