Salya Akması Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir? Tedavisi Var Mı?

0
Advertisement

Salya akması nedir, neden olur? Salya akmasının önlenmesi mümkün mü, ne kadara kadar normaldir, tedavisi var mı, hakkında bilgi.

Salya akması, istemeden ağzınızın dışına akan tükürük olarak tanımlanır. Genellikle ağzınızdaki zayıf veya az gelişmiş kasların veya çok fazla tükürüğün bir sonucudur.

salya akması

Tükürüğünüzü oluşturan bezlere tükürük bezleri denir. Bu bezlerden altısı, ağzınızın altında, yanaklarınızda ve ön dişlerinizin yakınında bulunur. Bu bezler tipik olarak günde 2 ila 4 porsiyon tükürük yapar. Bu bezler çok fazla tükürük yaptığında salya akabilir.

Salya akması yaşamın ilk iki yılında normaldir. Bebekler genellikle 18 ila 24 aylık olana kadar yutma ve ağız kaslarının tam kontrolünü geliştirmezler. Bebekler diş çıkarırken de salya akabilir.

Salya akması uyku sırasında da normaldir.

Advertisement

Salya akıtma, başka tıbbi durumları veya serebral palsi gibi nörolojik durumları olan kişilerde ortaya çıkabilir.

Salya akmasına neden olan nedir?

Salya akması, tıbbi bir durumun veya gelişimsel gecikmenin bir belirtisi veya belirli ilaçların alınmasının bir sonucu olabilir. Aşırı tükürük üretimine, yutma güçlüğüne veya kas kontrolüyle ilgili sorunlara yol açan herhangi bir şey, sarkmaya neden olabilir.

Yaş

Salya akması doğumdan sonra başlar ve bebekler daha aktif hale geldikçe üç ila altı ay arasında zirve yapar. Bu, özellikle diş çıkarma işleminden geçerken normaldir.

Diyet

Asidik içeriği yüksek diyetler genellikle aşırı tükürük üretimine neden olur.

Nörolojik hastalıklar

Bazı tıbbi durumlar, özellikle yüz kaslarının kontrol kaybına neden oluyorsa, sizi salya akma riskine sokabilir. Serebral palsi, Parkinson hastalığı, amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya inme gibi nörolojik durumlar, ağzı kapatma ve tükürüğü yutma yeteneğini etkileyen kas zayıflığına neden olabilir.

Diğer durumlar

Salya akması genellikle ağızdaki aşırı tükürükten kaynaklanır. Asit reflü ve gebelik gibi tıbbi durumlar tükürük üretimini artırabilir. Alerjiler, tümörler ve strep boğaz, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi boyun üstü enfeksiyonların hepsi yutmayı bozabilir.

Advertisement

salya akması

Salya akıtma nasıl tedavi edilir?

Salya akıtma her zaman tedavi edilmez. Doktorlar genellikle 4 yaşın altındaki veya uyku sırasında salya akıtan biri için herhangi bir tedavi önermez.

Salya akması şiddetli olduğunda tedavi önerilebilir. Tükürük dudağınızdan giysilerinize damlarsa veya salya akıtma günlük aktivitelerinize müdahale ederse ve sosyal sorunlar yaratırsa, salya akıtılması ciddi olarak düşünülebilir.

Aşırı salya, akciğerlere tükürük solunmasına neden olabilir ve bu da pnömoniye neden olabilir.

Tedavi seçeneklerine vaka bazında bakılır, ancak genellikle doktorunuz bir değerlendirme yapar ve sizin için en uygun yönetim planını bulur.

Noninvaziv yaklaşım, ilaç ve oral motor tedavisi gibi şeyleri denemeyi içerir. Daha ciddi vakalarda, siz ve doktorunuz cerrahi ve radyoterapi gibi tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere daha invaziv bir yaklaşım düşünebilirsiniz.

Terapi

Konuşma ve mesleki terapistler, dudak kapanmasını ve yutmayı iyileştirmeye yardımcı olmak için konumlandırma ve duruş kontrolünü öğretir. Terapistiniz, kas tonusunu ve tükürük kontrolünü iyileştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Terapistler ayrıca diyetinizdeki asidik gıdaların miktarını değiştirmek için bir diyetisyen görmenizi önerebilir.

Cihaz veya dişçilik cihazı

Ağız içine yerleştirilen özel bir cihaz, yutma sırasında dudak kapanmasına yardımcı olur. Bir çene kabı veya diş aletleri gibi oral bir protez cihazı, dudak kapanmasının yanı sıra dil pozisyonu ve yutmaya da yardımcı olabilir. Bu seçenek yutma kontrolünde işe yarar.

İlaçlar

Bazı ilaçlar tükürük üretimini azaltmaya yardımcı olur.

Botox enjeksiyonları

Botox enjeksiyonları, yüz kaslarını sıkarak salyalanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Advertisement
Cerrahi tedavi

Salya akıtma tedavisi için birkaç prosedür onaylanmıştır. En yaygın olanı, tükürük kanallarını ağzın dışına akmasını önlemek için ağzın arkasına yönlendirir. Başka bir prosedür, tükürük bezlerinizi tamamen çıkarır.

Salya akıtmada görünüm nedir?

Çocuklarda salya akması, gelişimin normal bir parçasıdır. Ancak aşırı salya akması veya başka endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruna danışın.

Salyaya neden olan birçok tıbbi durum vardır, bu nedenle aşırı veya kontrolsüz bir şekilde salya aktığını fark ederseniz doktorunuza danışmalısınız. Birçok sorun terapi veya ilaçla kolayca kontrol edilebilir, ancak bazı durumlar daha ciddi tedavi gerektirebilir ve daha ciddi bir tıbbi durumu vurgulayabilir.

Sağlıklı bir diyet uygulamak ve vücudunuzu dinlemek bazı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ciddi bir şey için, doktorunuz bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olabilir.


Leave A Reply