Samuel Morse Kimdir? Hayatı, Buluşları, Tabloları ve Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

Samuel Finley Bresse Morse Kimdir? Samuel Morse hayatı, biyografisi, buluşları, Mors alfabesinin buluşu ve tabloları hakkında bilgi.

Samuel Morse

Samuel Morse

Samuel Morse; ABD’li mucit ve ressamdır. (Charlestown (bugün Boston) 1791-New York 1872) 1810’da Yale College’ı bitirdi. Ertesi yıl, ailesinin karşı çıkmasına karşın sürdürdüğü resim yapma tutkusunu yenemeyerek Londra’ya gitti ve orada ünlü ABD’li ressam W. Allston’un atölyesinde çalışmaya başladı. 1815’te ABD’ye dönünce, yalnız portre ressamlarının tutunabildiğini görüp bu alanda çalışmaya başladı. 1826’da, kuruluşunda etkili olduğu National Academy of Design’ın (Ulusal Tasarım Akademisi) başkanlığına getirildi.

1829’da resim çalışmaları yapmak ve müzeleri gezmek amacıyla Fransa ve İtalya’ya gitti. 1823’te ülkesine dönerken, gemide tanıştığı ABD’li kimyacı ve mucit Charley Thomas Jackson’dan (1805-1880) elektromıknatıslık konusundaki ilk bilgileri edinerek, kendisine büyük ün kazandıracak yolda ilk adımların atmaya başladı.

Samuel Morse

Morse, 1832’de bir Avrupa gezisinden dönerken vapurda, yol arkadaşlarının elektrikten bahsettiklerini duyarak kulak kabarttı. Onun da elektrik konusunda kendine göre birtakım fikirleri vardı, elektrik vasıtasıyla uzaklara haber iletilebileceğini düşünüyordu. Morse, seyahat boyunca bu düşüncelerini gerçekleştirmek için krokiler çizdi, formüller yazdı. Amerika’ya dönünce New Haven’de küçük bir dükkana kapanıp çalışmaya başladı. Yıllarca yarı aç bir hayat sürdü.

Mali olanaklarının çok kısıtlı olmasına ve resmi kaynaklardan hiç yardım görmemesine karşın, üzerinde çalıştığı ilk telgraf düzeneceğini 1834’te yapmayı başardı. 1837’den sonra bu konudaki girişimlerini yoğunlaştırarak, telgraf aygıtının patentini almak için başvuruda bulundu. Ancak, ABD Hükümeti’nden beklediği ilgiyi göremedi. Avrupa’daki çabaları da (1839) kendi ülkesindekinden daha iyi sonuçlar vermedi. 1843’te ABD Temsilciler Meclisi’nden Baltimore-Washington arasında 65 km’lik bir telgraf hattının yapımı için 30 bin dolarlık bir ödenek elde etmeyi başardı. Bu hat, ilk kez 24 Mayıs 1841’de denendi. Bu tarihten başlayarak ortaklarıyla, kendisiyle aynı düzeyde gelen başka mucitlerle ve özellikle C.T. Jackson ile telgrafın patent hakkı için mücadeleye girişti. Konu sonunda Yüksek Mahkeme’ye geldi ve kendisine patent hakları 1854’te tanındı. İlk kez Avusturya, Prusya ve İsviçre’de kullanılan ona ait telgraf sistemi, Türkiye’de 1855’te Kırım Savaşı sırasında kullanıldı.

Advertisement

Samuel Morse
İlginç Samuel Morse Gerçekleri:

 • Samuel’in babası, Kalvinist inancına bağlı bir papaz olmasının yanı sıra Amerikan Federalistlerinin de destekçisiydi.
 • Samuel, 1811’de sanatçı Washington Allston ile üç yıllık İngiltere gezisine çıkmıştır.
 • Samuel İngiltere Kraliyet Akademisi’ne gitti ve orada şaheseri Dying Hercules’ü orada bir öğrenciyken yaptı.
 • Kraliyet Akademisi’ndeyken Samuel Morse, Michelangelo ve Raphael‘in çalışmalarını inceledi.
 • İngiltere’de iken, 1812 Savaşı Amerika’da patlak verdi. Samuel, babasının desteklediği Federalist partiye karşı çıkmaya başladı.
 • 1815’te Samuel Morse İngiltere’den ayrıldı. Boston’da bir stüdyo kurdu.
 • 1818’de Samuel Morse Lucretia Walker ile evlendi. Üç çocukları oldu.
 • Samuel Morse, tarihsel olayları tasvir eden büyük resimleri yapmayı tercih etmesine rağmen, portreleri yaratarak sanatını bu konuya odakladı. Bu süre zarfında George Washington ve Marquis de Lafayette’i resmetti.
 • Şubat 1825’te Lucretia kızlarını doğurdu ve ardından öldü.
 • Kısa mesafelerde uzun mesafelerde iletişim kuramama Samuel’e, hızlı iletişimi mümkün kılacak bir buluş üzerinde çalışmaya başlaması için ilham verdi. Bu da bildiğimiz tek telli telgrafın ortaya çıkmasına sebep oldu.
 • Alfred Vail, Samuel Morse’ye finansal ve entelektüel olarak nokta ve çizgi sistemi olan Morse kodunu geliştirmesine yardımcı oldu.
 • 1844 yılında Samuel Morse, Baltimore ve Washington arasındaki ilk uzun mesafeli Mors kodu mesajını yayınladı. Mesajı “Tanrı ne yazmıştı!” oldu
 • Samuel Morse, bir ABD Yüksek Mahkemesi’nin aslında telgrafın mucidi olduğuna karar vermesinden bir yıl sonra, 1848’e kadar telgrafın mucidi olarak tanınmadı.
 • Samuel Morse 2 Nisan 1872’de 80 yaşında zatürreden öldü.


Leave A Reply