San Marino Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi San Marino – San Marino ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

San Marino;

  • Yüzölçümü: 61 km2.
  • Başkenti: San Marino (4.385).
  • Dil: İtalyanca, Romagnol lehçesi.
  • Din: Hristiyan (% 95 Katolik).
  • Para birimi: 1 İtalyan lireti = 100 centesimi.
  • Başlıca kentleri: Serravalle (7.264), Borgo Maggiore (3.715).

Güney Avrupa’da devlettir. Nauru’dan sonra dünyanın en küçük cumhuriyeti. Avrupa’nın üçüncü küçük ülkesidir. Adriya Denizi kıyısında yalnız birkaç km içeride Apenninler’in uzantısı Monte Titano’nun eteklerinde yer alan ülke, İtalya topraklarıyla çevrelenir (kuzey ve doğudan Emilia-Romagna Bölgesi, güney ve batıdan Marches Bölgesi).

Yüzey Şekilleri;

Apeninler’in uzantısı Monte Titano üzerinde yer alan ülkenin deniz düzeyinden yüksekliği 100 m’dir. Bazı bölgelerde bu yükselti 200-500 m arasında değişir. En yüksek nokta, Monte Titano’dur (756 m). Güney ve batı bölgelerindeki dağ etekleri, kuzeydoğuda yerlerini hafif eğimli yamaçlara bırakır. Ülkeyi boydan boya aşan üç ırmak da Ausa, Marano, San Marino Çayı Adriya Denizi’ ne dökülür.

İklim:

Deniz düzeyinden yüksekliği nedeniyle Orta İtalya’nın birçok bölgesinden daha soğuk olmasına karşın, iklim genelde ılımandır. En yüksek sıcaklık 26°C (temmuz), en düşük sıcaklık -TC (ocak)’dır. Yıllık ortalama yağış tutarı 560-810 mm arasında değişir (kış aylarında).

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Akdeniz maki topluluklarının yanı sıra, kozalaklı ve yaprak döken ağaçlar (çam, meşe, kavak ve karaağaç) üzüm bağları ve zeytinliklere rastlanır. Tilki, porsuk, kirpi, gelincik, tavşan, ülkede yaşayan başlıca memelilerdir.

Advertisement

Ekonomisi;

Turizm en hızlı büyüyen sektördür. Turistlerin büyük bölümünü İtalya’dan günü birliğine gelenler oluşturur. Tarım (özellikle buğday, bağcılık, çiftçilik ürünleri), turizm ve hafif endüstrinin yanında fazla önem taşımaz. Hafif endüstri (mobilyacılık, dokuma, metal işleme, çinicilik kâğıt ve boya), şarap, GSMH’ya katkısı ve dışsatımın büyük bir bölümünü oluşturması açısından önemlidir. Besin, petrol ve işlenmiş maddeler dışalım malları arasındadır. Ülkenin, İtalya ile serbest ticaret anlaşması vardır.

San Marino

Kaynak: pixabay.com

Kaynak 2

SAN MARİNO CUMHURİYETİ, Avrupa’nın olduğu gibi dünyanın da en küçük devletidir. Avrupa’nın en eski devleti olduğu da ileri sürülür, İtalya’nın kuzeydoğu kesiminde, Adriyatik kıyılarına yakın Rimini tepeleri üzerindedir.

Yüzölçümü: 98 kilometrekare Başkenti: San Marino

Dağlık bir ülke olan San Marino’da halk bağcılık, hayvan yetiştirme ve tarımla uğraşır. San Marino şehrinin yaslandığı Titano Dağı’ndan kireç, kireç taşı elde edilir. 6.000 nüfuslu bir şehir olan başkent San Marino’da eski şatolar, bir hükümet sarayı, XIII, yüzyıldan kalma bir kilise, bir tiyatro ile bir de müze vardır.

İtalya’da boşanmak istiyen çiftlerin çoğu, kanunları daha elverişli olduğundan San Marino’ya giderek ayrılma işlemlerini orada yaptırırlar.

IV. yüzyılda Dalmaçyalılar’ın kurdukları San Marino Cumhuriyeti o zamandan beri hemen hemen daima bağımsız kalmıştır Bugün 60 üyeli bir Millet Meclisi vardır. Devlet başkanları Meclis’in seçtiği, Eski Roma konsülleri gibi iki kişidir. Bunlara «Capitani Regenti» denir.

Advertisement

San Marino’nun tarihindeki garip olaylardan biri, I. Dünya Savaşı’ndan sonra oldu Bu savaşta, İtalya ile birlikte hareket ederek Almanya ile Avusturya Macaristan’a karşı resmen savaş açan San Marino, savaşa başkaca hiçbir şekilde katılmamıştı. San Marino’nun savaş halinde olduğundan hemen hemen kimsenin haberi yoktu. Savaş sona erdikten sonra da Almanya ve Avusturya ile bütün milletler barış antlaşması imzaladıkları halde. San Marino bunu yapmayı unuttu, resmen savaş halinde kaldı, 1929’da bu durum göz önüne alınarak, San Marino ile de bir barış antlaşması yapıldı.


Leave A Reply