Saprofit Bitkiler Hakkında Bilgi

0

Saprofit bitkiler nelerdir? Saprofit bitkilerin özellikleri, yaşam şekilleri, örnekleri nelerdir, Saprofit bitkiler hakkında bilgi

Saprofit Bitkiler

Saprofit denilen bitkiler, ölü canlılar veya kokuşmakta olan maddelerle geçinirler. Bunlar küflerin, de dahil olduğu mantarlar ve bakterilerdir Bazı bitkiler diğer bitkiler veya canlılarla sıkı bir ilişki kurarlar ve beslenmeleri için bunlara kesin ihtiyaçları vardır, fakat bu birlikte yaşama durumu her iki taraf için de fayda sağlar. Örneğin, kuşyuvası denilen bir orkide bir mantarla birlikte yaşar. Bu gibi kökte bulunan mantarlar mikorriza adını alırlar.

Mantarlardan birçoğu da saprofittir; yani ölü ve kokuşan bitki ve hayvan kalıntıları üzerinde yaşarlar. Saprofitler bu maddeleri parçalarken yalnız kendilerini beslemekle kalmaz, fakat daha önemlisi, diğer organizmaların faydalanabileceği maddeleri hazırlarlar. Özellikle birçok bakteriler bu bakımdan çok faydalıdır. Bir kısmı toprakta bulunan organik maddeleri amonyum bileşikleri haline getirirler. Diğer bir kısmı bundan nitrit yapar ve diğer bir kısmı ise nitritlerden nitratları meydana getirir. Nitratlar yeşil bitkilerin başlıca azot kaynaklarıdır. Azot taşıyan bileşiklerin bu suretle meydana gelmesine azot dolaşımı adı verilir. Buna benzer olarak aoğada bir de karbon dolaşımı vardır ki organik karbon bileşikleriyle havadaki karbon dioksit arasında olur. En sonunda bakteriler organik bileşikleri karbon diokside, suya, nitratlara ve diğer mineral tuzlara parçalarlar.


Leave A Reply