Sebze Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sebze nedir? Sebzelerin genel özellikleri nelerdir? Sebze ile ilgili ansiklopedik bilgilerin mevcut olduğu yazımız.

sebzeler

Pişirilerek, ya da çiğ yenilen yeşil bitkilere «sebze» denir. Sebze, genel olarak, tazesi yenilen bitkilerdir: Lahana, pırasa, ıspanak, taze fasulye… gibi. Kuru fasulye, nohut vs. sebze sayılmaz. Salata, marul, hıyar, havuç, domates… ise çiğ yenilen sebzelerdir.

Sebzeler, yeşil, taze bitkiler oldukları için, vitamin bakımından zengin, çok faydalı besinlerdir. Bunların pişirilmeden yenilenlerinden vücut daha çok vitamin elde eder. Sebzelerde en çok bulunan vitaminler A, B, C, K vitaminleridir. D, E vitaminleri sebzelerde az bulunur, P vitamini ise sebzelerde hiç bulunmaz.

Sebzeler maden bakımından da zengindir; vücudumuz madene olan ihtiyacını çeşitli sebzelerden sağlar. Sebzelerde en çok bulunan madenler demirle kalsiyumdur. Bu arada ıspanak demiri, kalsiyumu en bol bir sebzedir. Fasulye, nohut, bezelye gibi sebzeler protein bakımından zengindir.

Sebze, her günkü yiyeceklerimiz arasında bulunması gereken bir besindir. Etli, yağlı yemeklere pehriz yapması gereken kimseler besinlerinin hemen hepsini sebzelerden alabilirler. Sebzeler, barsakları yumuşak tutmak bakımından da faydalıdır.

Advertisement

Birçok sebzeler evlerin bahçelerinde de yetiştirilebilir. Böylece, her aile kendi sebzesinin hiç olmazsa bir kısmını taze taze sağlar. Ancak artık büyükşehirlerdeki kontrolsüz inşaatlar sayesinde bu şekilde sebze yetiştirmek ancak kırsal alanlarda mümkün olabilmektedir.


Leave A Reply