Şeker Gerçekten Bağımlılık Yapar Mı? Nasıl Şeker Bağımlısı Olunur?

0
Advertisement

Şeker bağımlılık yapar mı? Şeker bağımlılığı nasıl meydana gelir, nedenleri ve etkileri nelerdir? Şeker ve bağımlılık ilişkisi hakkında

Şeker Gerçekten Bağımlılık Yapar Mı?

Aç olmasanız bile tatlı isteği yaşar mısınız? Neden şeker istediğinizi merak ettiyseniz, cevap basit: şeker bağımlılık yapıyor. Ve şeker bağımlılığı düşündüğünüzden daha yaygındır.

şeker

Kaynak: pixabay.com

Şeker bağımlılığı en yaygın gıda bağımlılığı türlerinden biridir – çok sinsidir çünkü çoğu zaman bağımlı olduğumuzu bile bilmiyoruz. Birçok çalışma şekerin en lezzetli bağımlılık yapan gıdalardan biri olduğunu ve bu şekerin tatlı olduğunu bile düşünmediğimiz gıdalarda bile genellikle aşırı miktarda kullandığını göstermiştir.

Şekerin bağımlılık yapmasının birkaç yolu vardır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi eski Komiseri David A. Kessler tarafından derlenen araştırmaya göre, şeker bağımlılık yapan ilaçlarla birçok ortak özelliği paylaşıyor. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra, şekerin yüksek “hedonik değeri” vardır, yani yediğinizde zevk alırsınız.

şekerleme

Kaynak: pixabay.com

Lezzetlilik

Bilimsel açıdan bakıldığında, lezzetli yiyecekler sadece iyi tadı değil, aynı zamanda yediğimizde daha fazla yemek istememizi sağlar. Şekerin yeni doğmuş bebeklerde ve hayvanlarda bile deneysel olarak bu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ve neden olduğu açıktır – hayatta kalmak için kaloriye ihtiyacımız var, bu yüzden yüksek kalorili yiyeceklere en hızlı şekilde cevap veriyoruz.

Hedonik Değer

Şekerli gıdaların hedonik değeri, onu yiyen kişinin yaşadığı zevk yoğunluğudur. Tatlı içeceklerin en zevkli olduğu nokta yüzde 10 olarak belirlendi. Bu “mutluluk noktası” olarak bilinir. Gıda perakendecileri, insanların tatlıları tekrar tekrar yiyerek mutluluk noktasını yeniden deneyimleme arzusunu teşvik etmek için yiyeceklerini mutluluk noktasına mümkün olduğunca yakın tutar.

Advertisement
pasta

Kaynak: pixabay.com

Pekiştirme

Şekerin tadına maruz kaldıktan sonra insanlar ve diğer hayvanlar, aç olup olmadıklarına bakılmaksızın daha fazlasını elde etmek için istekli olurlar.

Şeker bir ödül olarak algılandığı için, insanlar, şeker içeren belirli bir yiyecek, belirli bir restoran veya belirli bir marka imajı olsun, şekerle ilişkilendirdikleri her şeye olumlu yanıt verir.

çikolata

Kaynak: pixabay.com

Şeker Bağımlılığı Neden Sorundur?

Şeker ve özellikle çikolata, özellikle çocuklar ve kadınlar için yoğun bir şekilde pazarlanmaktadır. Bu bir sorundur, çünkü çocukların erken deneyimleri genellikle sonraki davranışlarını şekillendirir. Bu nedenle, gençken çok fazla şeker yiyorlarsa, yaşlandıklarında şeker istemeleri daha olasıdır.

Aşırı şeker tüketimi birçok farklı sağlık problemiyle ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda çikolata kafein içeren bir gıda olduğu için kafein bağımlılığı riski de taşır.

Dahası, şekerin aşırı kullanımı obezite salgını içinde önemli bir rol oynamıştır – sadece şeker gibi tatlı yiyeceklerin doğrudan aşırı tüketimi ile değil, aynı zamanda birçok tuzlu yiyeceği daha lezzetli hale getirmek için şeker ilavesiyle de önemli bir rol oynamıştır. Bu, insanların bu tür yiyecekleri tüketme olasılığını artırır ve aldıkları kalori miktarını arttırır.

Advertisement


Leave A Reply