Sel ve Su Baskını Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sel ve su baskını nedir? Sel ve su baskınları neden meydana gelir? Alınması gereken önlemler hakkında bilgi.

selSel ve Su Baskınları

Aşırı yağışlar, insan yaşamına olumsuz etki eden en önemli iklim olaylarındandır. Aşırı yağışların ortaya çıkardığı en önemli sorun, aşırı seller Ve bu sellerden ortaya çıkan sel baskınlarıdır. Aşırı yağışlardan sonra akarsuların su seviyesinin aniden yükselerek düzlük alanlarda yatağından çıkarak çevreye dağılması sonucunda sel baskınları olur. Sel ve su baskınları sonucunda tarım alanları su altında kalarak, ekonomik olarak büyük kayıplara yol açar. Köprüler yıkılabilir ve ulaşım aksayabilir.

Dünya üzerinde aşırı ve ani yağışların ortaya çıkardığı sel felaketlerinden her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Örneğin 1961 ile 1974 yılları arasında sel baskınlarından dolayı Asya kıtasında yaklaşık üç yüz bin kişi yaşamını yitirmiştir.

Yine aynı şekilde Venezuella’da 1999 yılının aralık ayında, aşırı yağışlardan meydana gelen sel baskınlarında otuz binden fazla insan ölmüştür.

Advertisement

Sellerde en çok etkilenen ülke Çin’dir. Muson ikliminin egemen olduğu Çin’de, Muson yağışlarıyla birlikte seller oluşmakta ve büyük afetler oluşturmaktadır.

Kıtalara göre sellerin etkileri incelendiğinde, en çok j Asya ve Amerika kıtalarının etkilendiği görülmektedir.


Leave A Reply